لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

یک فعال حقوق بشر روسیه، پوتین را در قتل ناتالیا استمیرووا مسئول می داند


یک فعال ارشد حقوق بشر در روسیه، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر را مسئول به وجود آمدن آنچه آنرا یک فضای «مجاز و مصونیت» در چچن می نامد، می داند. درآنجا روز چهارشنبه ناتالیا استمیرووا، فعال حقوق بشر کشته شد.

اولگ اورلوف، رییس گروه «یادبود»، استمیرووا را روح سازمان خود توصیف کرد، که زندگی اش را وقف کشف جرم و جنایت گسترده در چچن کرده بود. اورلوف روز پنجشنبه در سخنانی در مسکو، رمضان غدیراوف رهبر چچن، و دست نشانده پوتین را به مسئولیت مستقیم در قتل ناتالیا متهم کرد.

غدیراوف روز پنجشبه گفت او شخصا بر تحقیقات نظارت خواهد کرد. اما سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد که فقط یک تحقیق مستقل اعتبار خواهد داشت.

پیشتر، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت از ربوده شدن و قتل ناتالیا استمیرووا، فعال صاحب نام حقوق بشر روسیه، تکان خورده است.

مرکل روز پنجشنبه در پی گفت و گو با دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در مونیخ، از روسیه خواست شرایط قتل را روشن سازد. مدودف گفت به اعتقاد او قتل استمیرووا به کارهایش در زمینه حقوق بشر ارتباط دارد و قول داد تحقیقات کاملی انجام گیرد و مرگ وی بی مجازات نخواهد ماند.

چندین مرد ناتالیا استرمیرووا، مادر مجرد ۵۰ ساله را روز چهارشنبه در گروژنی پایتخت چچن ربودند. مقامات چند ساعت بعد جسد او را در اینگوشتیا، با جراحات گلوله در سر و سینه اش پیدا کردند.

قتل استیرمیرووا با اعتراضاتی از سوی وزات امور خارجه آمریکا و دولت های سراسر اروپا همراه شد. وزارت امور خارجه در بیانیه ای «آمادگی سازش ناپذیر» او را برای افشای واقعیت در مورد نقض حقوق بشر به ویژه در چچن، «بدون توجه به این که به کجا ممکن است منتهی شود»، ستود.

وزیر امور خارجه سوئد، که کشور او ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، گفت اتحادیه آنچه آن را «عملی بیرحمانه» نامید محکوم می کند.

XS
SM
MD
LG