لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه برای سفری چهار روزه به هند می رود


هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه برای سفری چهار روزه به هند می رود. هند امیدوار است که این سفر نشان ادامه تعهد آمریکا در قبال پیشبرد مشارکت استراتژیک میان دو کشور باشد که پیشتر در زمان دولت جرج بوش پی ریزی شد.

هیلاری کلینتون پیش از رفتن به دهلی نو در روز یکشنبه از مومبای، بمبئی سابق، پایتخت مالی هند دیدار می کند. او قرار است با مقامات ارشد هند از جمله مانموهان سینگ نخست وزیر ملاقات کند.

دیدار خانم کلینتون از هند زمانی رخ می دهد که مناسبات میان دو کشور در وضعیت خوبی است. زیربنای مشارکت دو طرف در زمان دولت جرج بوش بنا نهاده شد که به سه دهه ممنوعیت فروش تکنولوژی هسته ای صلح آمیز به هند پایان داد، هرچند هند پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای را امضا نکرده است.

بهارات مارناد، کارشناس ارشد در مرکز تحقیقات سیاسی در دهلی نو می گوید هند امیدوار است دیدار خانم کلینتون نشان دهنده این باشد که دولت باراک اوباما نیز مایل به تقویت روابط میان دو کشور است. وی می افزاید:« به نظر من برخی تردیدها وجود دارد. بویژه این که دولت اوباما بر پیمان ممنوعیت کامل آزمایش هسته ای تأکید دارد و سعی می کند هند را ترغیب به امضای پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای کند. این ها نگرانی هایی است که فکر می کنم برخی سیاست گذاران هند را در برگرفته است و این افراد مایلند که بدانند آیا سیاست آمریکا به شکل سابق باقی مانده واگر تغییر کرده، این تغییر سیاست چقدر با سیاست زمان جرج بوش متفاوت است.»

طی دیدار خانم کلینتون از هند انتظار می رود طرفین درمورد دو توافق به مرحله نهایی برسند. هند قرار است اعلام کند که دو مرکز را جهت ساخت تأسیسات هسته ای برای شرکت های آمریکایی در نظر گرفته، و به این ترتیب راه را برای صنایع آمریکایی و سرمایه گذاری حدود ۱۰ میلیارد دلاری آنان هموار کند. واشنگتن و دهلی نو همچنین توافقی را امضا خواهند کرد که تضمین می کند تکنولوژی تسلیحاتی فروخته شده به هند از سوی آمریکا، در اختیار کشور ثالثی قرار نخواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG