لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

آمریکا می گوید رفتار جمهوری اسلامی با شهروندان معترض نگاه جهان به ایران را تغییر داده است


هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا گفت رفتار سرکوبگرانه دولت جمهوری اسلامی ایران علیه معترضان تظاهرکننده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، نگاه جامعه بین الملل به تهران را تغییر داده است.

خانم کلینتون در عین حال گفت واشنگتن باید درباره مسائلی چون برنامه هسته ای و حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم، با تهران مستقیماً وارد گفت و گو شود تا مشخص شود که آیا ایران مایل است عضوی مسئول از جامعه بین الملل باشد یا به راه خود در مسیر انزوا ادامه دهد.

وزیر خارجه آمریکا گفت:« مذاکرات مستقیم با ایران بهترین ابزار برای ارائه و توضیح این انتخاب است. به همین دلیل است که ما به رهبران ایران فرصتی روشن و غیرقابل اشتباه پیشنهاد کرده ایم.»
هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا سخنان خود را پیشاپیش مراسم گذشت شش ماه از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و یک روز پیش از سفرش به هند و تایلند ایراد کرد.

او بر اعتقاد دولت آمریکا به « قدرت هوشمند»، که دیپلماسی و کمک به توسعه را در تعادل با قدرت نظامی قرار می دهد، تأکید کرد.

خانم کلینتون گفت دولت جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا در اجتناب از مذاکره با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور و سپردن این روند به دیگران، دچار اشتباه شد. او گفت ایران اگر به تهدید همسایگانش و حمایت از تروریسم دست بردارد، می تواند در منطقه نقشی سازنده داشته باشد. کلینتون درباره افغانستان گفت:«آینده این کشور به یک پاکستان با ثبات، دمکراتیک و از نظر اقتصادی معتبر بستگی دارد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت:« امروز ما و متحدان افغانمان برای استقبال از حامیان طالبان و القاعده که سلاحشان را برزمین بگذارند و به جامعه آزاد و باز وارد شوند، آماده ایم.»

هیلاری کلینتون بار دیگر از اسرائیل خواست شهرک سازی را متوقف کند و از فلسطینی ها خواست برای افزایش امنیت بکوشند. اما او گفت کشورهای عربی باید عملکرد دو رهبر فقید جهان عرب یعنی انور سادات، رئیس جهوری سابق مصر و ملک حسین، پادشاه سابق اردن که با اسرائیل رابطه ایجاد کردند را الگوی خود قرار دهند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده که قرار است در تایلند با وزیران امور خارجه منطقه ای و دیگر کشورها در اجلاس آسه آن دیدار کند، اعلام کرد دولت اوباما به سازماندهی «تلاش های مشترکی» که هدفش بازگرداندن کره شمالی به مذاکرات اتمی است، کمک می کند.

XS
SM
MD
LG