لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

آمریکا مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده های ١٦٨ نفر قربانيان سانحه هوایی در ايران ابراز داشت


آمریکا مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده های ١٦٨ نفر که در سقوط هواپیمای مسافربری توپولوف ساخت روسيه در شمال غربی ایران کشته شدند، ابراز داشت.

تلویزیون دولتی ایران گفت که هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین روز چهارشنبه هنگاميکه عازم ايروان پایتخت ارمنستان بود، سقوط کرد. هواپیما در نزدیکی شهرستان قزوین ١٦ دقیقه پس از پرواز از فرودگاه بين المللی امام خمينی، دچار سانحه شد.

رسانه های دولتی ایران می گویند مقامات دو دستگاه ضبط پرواز هواپیمای مسافربری ساقط شده را پيدا کرده اند. همچنين روز پنجشنبه گزارش شد به اصطلاح جعبه سیاه هواپيما که شديداً آسيب ديده بود، پيدا شده است و متخصصين در تلاش هستند تا اطلاعات پرواز را استخراج کنند.

ایالات متحده آمریکا با ایران روابط ديپلماتيک ندارد. اما «ايان کلی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آمريکا در تلاش است تا از طریق دیپلمات های سفارت سوییس در تهران و سفارت آمریکا در ارمنستان تعیین کند که آیا هيچ يک از شهروندان آمریکایی در بين سرنشينان هواپيما بوده اند، يا خير.

مقامات گفتند که سرنشينان هواپيما را ١٥ خدمه و ١٥٣ مسافر از اهالی ارمنستان، گرجستان و ایران تشکيل ميداده اند.

ایران می گوید ١٠ عضو تيم جودو جوانان ايران در میان کشته شدگان هستند.

ویدیوی محل سقوط نشان می دهد که چمدان، وسایل و قطعات شکسته در اطراف پراکنده شده اند. مقامات رسمی در صحنه می گویند که هيچ جسد کاملی پيدا نشده و فقط قطعات بدن انسان را پيدا کرده اند.

گزارش بعضی از شاهدان عينی ميگويد که هواپیما در آسمان آتش گرفته بوده است.

با این حال مقامات فرودگاه ايران ميگويند که مکالمات بین خلبان و برج مراقبت پیش از سقوط هیچ نشانه ای از بروز مشکلات را در پرواز، نشان نميداده است.

ارمنستان روز پنجشنبه را روز سوگواری عمومی، اعلام کرد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، به خانواده های قربانیان تسليت گفته است.

شرکت هواپیمایی کاسپین يک شرکت روسی - ايرانی است که در سال ١٩٩٠ تاسيس شده است.

ایران اغلب به علت وضعيت بد هواپيماهای کهنه با سوانح مکرر هوایی، روبرو بوده است.

در گذشته تهران مشکلات پرواز خود را تا حدی معلول تحریم های آمریکا که از خريد قطعات يدک جلوگيری ميکند، اعلام ميکرده است. اما هواپيمایی کاسپين از هواپيماهای روسی استفاده ميکند و تحريم های آمريکا در نگهداری آنها تأثيری ندارد.

XS
SM
MD
LG