لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

پرزیدنت اوباما از شهروندان روسیه و امریکا خواسته است در تقویت مناسبات جدید بین دو کشور شرکت کنند


<!-- IMAGE -->

آقای اوباما در جریان سفری به روسیه به دانشجویان مدرسه اقتصادی جدید گفت: "شما آخرین نسلی بودید که وقتی جهان به دو بخش تقسیم می شد متولد شدید." او تاکید کرد که رقابت بین امریکا و روسیه باید بعنوان مقوله ای مربوط به گذشته باقی بماند.

پریزیدنت اوباما گفت " امریکا خواهان یک روسیه نیرومند، صلحجو و کامیاب است" . او ابراز امیدواری کرد که دنیای پس از جنگ سرد بجای رقایت بر همکاری متمرکز باشد:

**** تعقیب قدرت، دیگر یک بازی مساوی نیست – پیشرفت باید تقسیم شود و دو جانبه باشد. به این دلیل است که من خواهان باز نگری در مناسبات امریکا و روسیه و تغییر در ساختار آنها شده ام. اینکار باید ازآغازی جدید بین کرملین و کاخ سفید فراتر رود، هر چند که چنین کاری نیز مهم است. باید کوششی پویا میان مردم امریکا و روسیه باشد که منافع دو جانبه را مشخص کنند و گفت و شنود و همکاری را که می تواند راه را برای پیشرفت هموار کند، توسعه دهند.

بعنوان بخشی از این کوشش، پرزیدنت اوباما گفت، رهبران امریکا وروسیه گام هایی بسوی همکاری برای کاهش موجودی تسلیحات اتمی و امن ساختن مواد اتمی آسیب پذیر برداشته اند. آنها موافقت کردند در نبرد با افراط گرائی همکاری کنند، و روسیه موافقت کرد به امریکا اجازه دهد پرسنل و تجهیزات نظامی را برای حمایت از نیروهای امریکا و ائتلاف در افغانستان از طریق روسیه حمل کند.

پرزیدنت اوباما به قابلیت فوق العاده برای افزایش همکاری و تجارت بین امریکاییان و روس ها اشاره کرد و از افراد خواست از قدرت ابتکار و خلاقیت خود برای کمک به این روند استفاده کنند.

پرزیدنت اوباما و پرزیدنت مدودیف در باره علاقه به همکاری گسترده تر نه فقط بین دو دولت، بلکه همچنین بین دو جامعه بحث کردند. در مناسبات دو جانبه، ما همچنین می خواهیم حکومت قانون، احترام به حقوق بشر و تحمل نظرات گوناگون را راهنمای خود قرار دهیم.

پرزیدنت اوباما تشخیص می دهد که حتی در مناسبات همراه با همکاری، اختلاف نظرهایی در باره مسائل مهم وجود خواهد داشت. برای مثال، ما می توانیم در مسائلی نظیر تمامیت ارضی گرجستان و عضویت گرجستان و اوکراین در ناتو اختلاف نظرداشته باشیم.

با وجود این، ما می توانیم در بحث های صریح اما محترمامه در باره این مسائل در گیر شویم، و بازهم اختلافات را به شیوه ای محترمانه و سازنده حل کنیم.

پرزیدنت اوباما به دانشجویان گفت " ما بیاید بینیم دوره انتقالی که شما از آن گذشته اید، عصر جدیدی را که در آن ملت ها بتوانند در صلح زندگی کنند آغاز کند. این، بنفع امریکا است، و بباور من به نفع روسیه نیز هست.

XS
SM
MD
LG