لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

کلینتون: فرصت ایران برای تعامل محدود است


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده همچنان برای تعامل با ایران آماده است، اما هشدار می دهد که «در برای همیشه باز نخواهد ماند.»

کلینتون روز چهارشنبه در سخنانی در شورای روابط خارجی در واشنگتن یادآور شد اکنون زمانی است که ایران عمل کند، و گفت ایالات متحده با «تحسین فراوان» انرژی و حرارتی را که در انتخابات ایران نشان داده شد نظاره گر بود، اما از سرکوب خشونت بار تظاهرکنندگانی که به انتخاب دوباره پرزیدنت احمدی نژاد معترض بودند، «وحشت کرد.»

خانم کلینتون گفت دولت ایران سعی کرد اقداماتش را با دستگیری اتباع خارجی، اخراج خبرنگاران و قطع راه های دسترسی به فناوری های ارتباطی پنهان کند.

وزیر امور خارجه آمریکا این اقدامات را «متاسف کننده و غیر قابل قبول» نامید و گفت خودداری گذشته آمریکا از معامله با ایران در متوقف ساختن تهران از دنبال کردن تسلیحات اتمی، کاهش حمایت از تروریسم، یا بهبود رفتار آن با شهروندانش موفق نبوده است. او یادآور شد که ایران اگر به تهدید همسایگانش و حمایت از تروریسم پایان دهد، می تواند به «بازیگری سازنده» در منطقه تبدیل شود.

هیلاری کلینتون گفت ما در این توهم نیستیم که گفت و شنود مستقیم با ایران به موفقیت منجر خواهد شد.

در مورد خاورمیانه، کلینتون گفت دولت اوباما عمیقا به کوشش های صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان پای بند است و افزود آمریکا انتظار دارد تمامی منطقه به این کوشش ها کمک کنند و روشن سازند که آنها براستی از یک راه حل دو کشوری حمایت می کنند و او گفت از تحولاتی دو ماه گذشته «دلگرم شده است.»

خانم کلینتون همچنین گفت موفقیت در افغانستان به همکاری نزدیک با پاکستان بستگی دارد.

او گفت شماری از مسایل سیاست خارجی، از حمله جنگ در افغانستان و عراق، رکود جهانی، تغییرآب و هوا، و تهدید افراط گرایی و گسترش تسلیحات اتمی، بر امنیت و کامیابی آمریکا تاثیر می گذارد.

خانم کلینتون گفت تمایل آمریکا به درگیر شدن در دیپلماسی نشانی از ضعف نیست، و هشدار داد ایالات متحده در دفاع از خود و متحدانش هر وقت لازم شود درنگ نخواهد کرد. او گفت این حرف تهدیدی نیست، بلکه قولی است به مردم آمریکا.

XS
SM
MD
LG