لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

انتشار انیمیشن تازه ای از روی پرسپولیس ساتراپی درباره وقایع پس از انتخابات در ایران


اخیرا انیمیشن تازه ای به نام پرسپولیس ۲ منتشر شده است که بازسازی است از انیمیشن معروفی به همین نام ساخته « مرجان ساتراپی»، هنرمند، فیلمساز و نویسنده ساکن فرانسه با کلام هایی تازه در رابطه با وقایع انتخابات اخیر درایران.

پرسپولیس اصلی که در داخل ایران از آن به عنوان یک انیمیشن ضد ایرانی یاد شده است در واقع بازگوی وقایع انقلاب ۵۷ از زبان دختربچه ۹ ساله ای است که در کوران این وقایع و جنگ هشت ساله ایران و عراق نهایتا ناچار به ترک کشور می شود و زندگی تکنفره و دردناکی را درممالک مختلف اروپائی می گذراند. این فیلم که توانست جایزه هیئت داوران جشنواره سینمایی کن در جنوب فرانسه را از آن خود سازد در حالیکه توجه خاص منتقدین و تماشاگران غربی را در آن زمان به خود جلب کرد، به شدت مورد اعتراض مقامات رژیم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

انیمیشن پرسپولیس ۲ توسط دو جوان ایرانی ساکن خارج از کشور به نام های سینا و پیمان ساخته شده است که تحت تاثیر کتاب ها و فیلم پرسپولیس، یک سایت اینترنتی به نام «پرسپولیس را وسعت دهید» احداث کرده اند. ساختن این انیمیشن تازه به نقل از روزنامه گاردین با اجازه رسمی مرجان ساتراپی نویسنده نخستین کتاب پرفروش پرسپولیس و یکی ازسازندگان فیلم برنده جایزه ای که در سراسر جهان به نمایش درآمد بوده است. در زمان نمایش فیلم پرسپولیس یکی از مشاوران محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسلامی گفته بود که:« این انیمیشن سیاه و سفید، تصویر غیرواقعی از دست آوردهای باشکوه انقلاب اسلامی به خوانندگان و تماشاگران خود داده است.»

انیمیشن پرسپولیس۲درباره انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران و مسائلی است که در حول و حوش آن جریان پیدا کرده است. در این انیمیشن بر روی صحنه مرگ ندا آقا سلطان زن جوانی که در وقایع اعتراضات خیابانی مردم بر علیه نتایج انتخابات کشته شد تاکید زیادی شده است.

به نقل از روزنامه گاردین: « احمدی نژاد و هواداران او احتمالا از تماشای پرسپولیس ۲ به مراتب خشمگین ترخواهند شد که وقایع و شورو هیجان های روز انتخابات، خشم و شوریدگی روزهای پس از آن، تظاهرات خون بار خیابانی و نقش سایت اجتماعی « تویتر» در این وقایع و نهایتا جزئیات مرگ دلخراش ندا آقاسلطان را به نمایش گذاشته است.»

سینا و پیمان انیمیشن پرسپولیس ۲ را با استفاده از نقاشی های مرجان ستراپی از طریق جابجایی عکس ها و با تغییر کلام های داخل سرلوحه های آن ساخته اند و آن را در وب سایت شخصی خود به نمایش گذاشته اند. بنا بر گفته یکی از دو سازنده این انیمیشن، واکنش ها به پرسپولیس ۲ شدید تر خواهد بود و در همین دو هفته گذشته هزاران دیدارکننده از بیش از ۱۲۰ کشور جهان برای تماشای آن به سایت مذکور رفته اند.

سینا می گوید:« این کارتون تازه به این جهت ساخته شده است که نشان دهد چگونه تاریخ در ایران یک بار دیگر تکرار می شود.» او می گوید:« استقبال عمومی از این انیمیشن به قدری دلگرم کننده بوده است که ما هم اکنون در تلاشیم تا از راه های تازه دیگری هم این صداها را به گوش جهانیان برسانیم.»

سینا در ادامه این سخنان می گوید:« ما ایمیل های زیادی هم از افرادی داشته ایم که به ما اعتراض کرده اند که چرا کار مرجان ستراپی را با کیفیت بد بازسازی کرده ایم و این که به این اثر لطمه زده ایم. هرچند نظر این افراد هم برای ما بسیار قابل احترام است اما منظور اصلی ما این بوده است که بحث و گفتگو ها درباره ایران را ادامه دهیم و نگذاریم همه چیز به سردی بگراید و این صداها خاموش شوند.»

سینا می گوید:« کارتون های مرجان ستراپی هرچند درباره زندگی خود او هستند اما برای هم نسل های ایرانی من به خصوص در غرب از ارزش خاصی برخوردارند. همین واقعیت که تصاویر ۳۰ سال پیش هنوز هم می توانند گویای واقعیت امروز باشند به نظر من این کتاب را از همیشه ارزشمند تر و پیام آن را قوی تر می سازد.»

بنا برگفته سازندگان پرسپولیس ۲ هرچند این فیلم دارای معایب تکنیکی و برخی نادرستی هاست اما در مجموع توانسته است جرقه هایی ایجاد کند و موجب پیدایش بحث و گفتگو در اطراف وقایعی شود که توجه مردم از سراسر جهان در هفته های اخیر به آن جلب شده است:« باید بگوئیم که حقیقتا این استقبال و توجه بی سابقه به مراتب بیش از حد توقع ما بوده است.»

XS
SM
MD
LG