لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

خامنه ای از چشم مردم افتاده است


* مجتبی، پسر آيت الله خامنه ای، که بسياری معتقدند اميد به جانشينی پدر دارد، مورد تمسخر معترضين قرار گرفت

لس آنجلس تايمز زير عنوان "خامنه ای ولی فقيه از چشم ايرانی ها افتاده است" می نويسد به گفته يک تحليلگر، از وقتی که آيت الله علی خامنه ای در مورد نتايج هنوز هم مورد اختلاف انتخابات رياست جهوری علنا جانب احمدی نژاد را گرفت، ديگر مخالفت با او مثل مخالفت کردن با خدا نيست.

لس آنجلس تايمز می نويسد خامنه ای مورد ستايش و تکريم اکنون هدف جوک ها و انتقادهای مردم است.

لس آنجلس تايمز می نويسد در جريان شورشهای بيستم ژوئن، يک روز پس از آنکه آيت الله خامنه ای در خطبه نماز جمعه گفت احمدی نژاد برنده انتخابات هفته پيش از آن بوده است، اين شعار که احمدی نژاد مرتکب جرم ميشود و رهبر از او حمايت ميکند، شعاری رايج و مردمی بود.

لس آنجلس تايمز می نويسد در تظاهرات نهم ژوئيه، معترضين، مجتبی، پسرآيت الله را دست انداختند و به استهزا گرفتند، که بسياری معتقدند اميدوار است جانشين پدر شود.

* فرصت جمهوری اسلامی برای تماس و گفتگو با آمريکا رو به پايان است

واشنگتن تايمز زير عنوان "کلينتون به ايران گفت زمان برای تماس و گفتگو از دست ميرود" می نويسد هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه به ايران هشدار داد که فرصت جمهوری اسلامی برای پذيرفتن پيشنهاد آمريکا و قدرت های ديگر در مورد تماس و گفتگو با هدف اجتناب از ساختن بمب اتمی رو به اتمام است.

واشنگتن تايمز می نويسد خانم کلينتون در يک سخنرانی در شورای روابط خارجی ضمن دفاع از سياست دولت اوباما در مورد ايران پيشنهادهائی را که برای تجديد نظر در انجام تماس و گفتگوهای مستقيم با مقامات ايران ارائه شده است رد کرد.

واشنگتن تايمز می نويسد خانم کلينتون گفت ما برای تماس و گفتگو با ايران آماده ايم اما زمان برای اقدام حالاست. چنين فرصتی ابدی نخواهد بود. نه من، و نه رئيس جمهوری، هيچکدام در اين وهم و خيال نيستيم که تماس مستقيم با ايران الزاما به موفقيت منجر ميشود. اما در عين حال به اهميت تلاش برای تماس و گفتگو با ايران، و عرضه فرصتی روشن به رهبرانش که يا بايد به عنوان يک عضو مسئول به جامعه بين المللی ملحق شوند، و يا به طی مسير منجر به انزوائی بيشتر ادامه دهند، نيز واقفيم.

* سازمان اطلاعاتی آلمان ميگويد ايران در ظرف شش ماه می تواند بمب اتمی توليد کند

واشنگتن پست زير عنوان "ايران می تواند ظرف شش ماه بمب اتمی داشته باشد" می نويسد به گزارش هفته نامه آلمانی اشترن، سازمان اطلاعاتی آلمان، موسوم به BND معتقد است ايران قادر است ظرف شش ماه يک بمب اتمی را توليد و آزمايش کند، که به مراتب زودتر از اغلب تخمين های تحليلی است.

واشنگتن پست می نويسد گزارش نظر کارشناس BND را نقل ميکند که ميگويند اين سازمان اطلاعاتی اطلاعاتی دارد که نظريه دسترسی ايران به تکنولوژی غنی سازی اورانيوم برای توليد يک بمب اتمی، و داشتن سانتريفيوژهای کافی برای توليد اورانيوم تسليحاتی را حمايت ميکند.

واشنگتن پست می نويسد بعضی تحليگران ميگويند ايران ممکن است به داشتن مواد لازم برای توليد يک بمب اتمی نزديک شده باشد اما به سبب موانع فنی و سياسی، يک تا دو سال طول می کشد تا به روندی تسليحاتی منجر شود.

واشنگتن پست می نويسد تسليحاتی ساختن روند غنی سازی اورانيوم نمی تواند از ديد آژانس بين المللی انرژی اتمی دور بماند مگر آنکه چنين اقدامی در نقطه ای سری و به گونه ای پنهانی انجام گيرد.

* اسرائيل از توانائی ره گيری بر موشک اتمی ايران برخوردار است

جروسلام پست زير عنوان "اسرائيل سيستم Arrow را در سواحل آمريکا آزمايش ميکند" می نويسد اسرائيل و آمريکا آزمايش مشترکی را روی سيستم دفاع موشکی موسوم به Arrow بر فراز اقيانوس آرام انجام خواهند داد، که نخستين آزمايش اين سيستم در مورد هدفی در فاصله هزار کيلومتری است، و به مراتب بيش از فاصله ای است که می توانست بر فراز دريای مديترانه مورد آزمايش قرار گيرد.

جروسلام پست می نويسد در ماه آوريل نيروی هوائی اسرائيل هفدهمين آزمايش موشک های به روز شده 2 Arrow را انجام داد. مقامات ميگويند اين آزمايش نشان داد که نيروی هوائی اسرائيل از توانائی ره گيری يک موشک اتمی ايران برخوردار است.

XS
SM
MD
LG