لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۸

فروش و قاچاق کودکان و اغفال و بدام انداختن آنها در هر شکلی باید متوقف شود


فروش و قاچاق کودکان و اغفال و بدام انداختن آنها در هر شکلی باید متوقف شود
فروش و قاچاق کودکان و اغفال و بدام انداختن آنها در هر شکلی باید متوقف شود

بنا بگزارش سال ۲۰۰۹ قاچاق انسان، که وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرده است، استفاده از کودکان برای کار بعنوان سرباز یک نماد منحصر بفرد و جدی قاچاق انسان است که استخدام غیرقانونی کودکان را –اغلب از طریق زور، فریب یا ارعاب - برای کار یا بهره برداری جنسی در مناطق مناقشه در برمی گیرد. و درحالی که اکثریت چنین سربازانی ۱۵ تا ۱۸ ساله هستند، از کودکان ۷ یا ۸ ساله نیز در عملیات خصمانه استفاده شده است.

پروتکل فرعی کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل متحد در مورد درگیری کودکان در مناقشه مسلحانه، که بتصویب ۱۲۸ کشور رسیده است، از تمام دولت ها می خواهد مسلم سازند که هیچ نوجوانی زیر ۱۸ سال به اجبار برای خدمت در نیروهای مسلح یا شرکت مستقیم در خصومت ها بکار گرفته نشود. پروتکل همچنین ایجاب می کند کشورهای امضا کننده سن استخدام داوطلبانه کودکان در نیروهای مسلح دولتی را به ۱۵ افزایش دهند و ضوابط مشخصی برای تضمین این که چنین استخدام هایی براستی داوطلبانه باشد، فراهم آورند.

افزون بر این، کشورها متعهد هستند گام های ممکن را برای جلوگیری از استخدام افراد زیر ۱۸ سال در گروه های مسلح جدا از نیروهای دولتی بردارند.

بنابراین، هدف پروتکل فرعی این است که مسلم سازد برخی از کودکان، بسته به سن یا شیوه استخدام، نه فقط بعنوان سربازان خردسالی که اسلحه حمل می کنند و آنرا بکار می برند بکارگرفته نشوند، بلکه همچنین از استفاده از آنها بعنوان آشپز، باربر و پیامرسان در نیروها و گروه های مسلح جلوگیری شود.

هرچند محاسبه دقیق تعداد کودکانی که در مناقشات مسلحانه درگیر هستند ممکن نیست، اما استفاده غیر قانونی از خردسالان برای سربازی یک پدیده جهانی است. مشکل در آفریقا و آسیا از همه جا جدی تر است، ولی تقریبا همیشه، هر کجا مناقشه مسلحانه ای وجود دارد، بچه سربازان نیز هستند. کودکان اغلب ربوده ، یا بعضی وقت ها، برای استفاده بعنوان رزمنده فروخته می شوند. بچه سربازان افزون بر مشارکت در فعالیت های مربوط به نبرد، ناچار می شوند در فعالیت های خطرناک؛ مانند مین گذاری، درگیر شوند، و اغلب کشته یا مجروح می شوند.

بعضی ها ناچار شده اند مرتکب قساوت و بیرحمی شوند، و اکثرا گرفتار مشکلات روانی می شوند. بچه سربازان دختر و پسر اغلب مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند و با خطر ابتلا به بیمارهای مقاربتی روبرو هستند.

فروش و قاچاق کودکان و اغفال و بدام انداختن آنها در هر شکلی باید متوقف شود، اما جلوگیری از استخدام غیر قانونی آنان برای کار اجباری با بهره کشی جنسی در مناطق مناقشه از همه مهمتر است. تمام ملت ها برای خلع سلاح بچه سربازان و بازگرداندن آنها به جامعه، باید با سازمان های بین المللی و نهادهای غیر دولتی کار کنند.

XS
SM
MD
LG