لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

محسن نامجو: از یک مرحله به بعد تکلیف آدم با سیستم روشن می شود


محسن نامجو، آهنگساز وخواننده صاحب سبک ایرانی ساکن اروپا، به اتهام توهین به مقدسات، اجرای تمسخر آمیز آیات قرآن و بی حرمتی به کتاب مقدس مسلمانان از سوی دادگاه عمومی شهر تهران به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

یکی از مسئولان فعالیت های قرآنی وزارت ارشاد به نام عباس سلیمی در تابستان سال ۱۳۸۷ به طور شخصی از محسن نامجو به خاطر خواندن ترانه ای که از طریق اینترنت در اختیار مردم جهان قرار گرفته است به دادستان تهران شکایت کرد.

رای دادگاه عمومی شهر تهران و محکومیت نامجو که از چندی پیش ساکن شهر وین در اطریش است به صورت غیابی صادر شده است.

نامجو در موسیقی اعتراض آمیز خود که تلفیقی است از راک سنتی، بلوز و جاز از اشعار شاعران معروفی چون مولوی، حافظ و جامی تا شاملو و براهنی و از کلام های برانگیزنده سیاسی و انقلابی استفاده می کند و شنیدن موسیقی و آواز او که با بازی حنجره و استفاده از صوت های نا متعارف شنونده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد تجربه ای شورانگیز برای شنونده و شیوه ای مدرن و نوگرایانه ای در صحنه موسیقی امروز ایران به شمار می رود.

نامجو موسیقی دانی تحصیل کرده است و از نوجوانی به آموزش موسیقی و نت خوانی و آواز اشتغال داشته و سپس ردیف موسیقی ایرانی را ابتدا نزد استاد شاکری و سپس نزد نصرالله ناصح پور که یکی از برجسته ترین ردیف دانان ایران است آموخته است.

نامجو پس از پایان دوران دبیرستان در رشته تئاتردر دانشکده سینما تئاتر(هنرهای دراماتیک سابق) پذیرفته شد ولی برای تحصیل در رشته موسیقی به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت. وی به دلیل عدم رضایت از روش های غیر خلاق تدریس، دانشگاه را رها کرد و فعالیت خود را به شکل تجربی و غیرآکادمیک ادامه داد.

بلافاصله پس از اعلام محکومیت نامجو در دادگاه تهران، حمید نامجو برادر این هنرمند اتهامات مبنی بر اجرای تمسخر آمیز آیات قرآن و بی حرمتی به کتاب مقدس مسلمانان را بی اساس خوانده و آن را رد کرد و به خبرنگاران گفت که منظور برادر او از خواندن ترانه مورد بحث «توهین به مقدسات» نبوده است.

محسن نامجو در یک گفتگو با سایت خبری بی بی فارسی اعلام کرده است که که این موضوع می تواند مربوط به کارهای اخیر او از جمله کلیپ «بیابان» باشد که نامجو آن را به معترضان نتایج ریاست جمهوری تقدیم کرده است.

نامجو در این گفتگو می گوید: «سال ها قبل قطعه ای را در یک ضبط خصوصی اجرا کردم. متن آن یک شعر عربی داشت. به خاطر اینکه بخشی از جملاتی که در قرآن وجود دارد از لحاظ ریتمیک با آن قطعه هم خوانی داشت من از آن ها استفاده کردم. یک بار قبل از خروج از ایران در این رابطه از من سوال و جواب کرده بودند. در حدود اواخر آگوست سال گذشته بعد از خروج من از ایران خبری آمد که آقای عباس سلیمی که مدرس قرآن در صدا و سیما وچند جای دیگر است به طور شخصی از من شکایت کرده اند.»

نامجو درادامه این سخنان می گوید: «من بلافاصله بعد از این اتفاق متنی نوشتم و از مادرم، مردم و علما و همه عذرخواهی کردم ولی با توجه به صدور این حکم دیگر فکر نمی کنم جای عذرخواهی وجود داشته باشد. از یک مرحله به بعد تکلیف آدم با سیستم روشن می شود. من قصد دارم همان قطعه را این بار با ارکستر کامل ضبط کنم و آن را از هم اکنون به شخص آقای عباس سلیمی تقدیم می کنم.»

نامجو می گوید: «به هرحال در آغاز ویدیو کلیپ بیابان نوشته شده تقدیم به همه مردمی که در خیابان ها بودند و در شب شعری که در برلین برگزار شد و من در آن شعر خوانی کردم تصمیم خودم را گرفته بودم و تکلیفم را با کل سیستم روشن کردم. من اگر هم زمانی بخواهم به ایران برگردم ۵ سال که هیچ تا ده سال هم برای زندان آماده خواهم بود.»

XS
SM
MD
LG