لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

شهر لس آنجلس پرداخت هزینه مراسم یادبود مایکل جکسون را تقبل کرد


آنتونیو ویارگزا، شهردار شهر لس آنجلس با تقبل هزینه انتظامات شهری برای برگزاری مراسم یادبود مایکل جکسون فقید، به جنجال هایی که در این زمینه و در رابطه با پرداخت صورت حساب یک و نیم میلیون دلاری این مراسم برپا شده بود پایان بخشید.

ویارگزا در روز برگزاری مراسم یادبود سلطان پاپ، روزی که بیش از۱۷ هزار نفر به مرکز شهر لس آنجلس آمدند تا از نزدیک شاهد این مراسم باشند در مرخصی و در آفریقای جنوبی به سر می برد. او روز دوشنبه اعلام کرد که این مخارج از بودجه شهرداری شهر لس آنجلس پرداخت خواهد شد.

ویارگزا گفت که نه خانواده جکسون و نه شرکت «آ ای جی» صاحب مرکز استیپل (محل برگزاری مراسم) هیچگونه مسئولیتی برای کمک به پرداخت این مخارج توسط شهرداری شهر لس آنجلس ندارند. او هم چنین شبکه اینترنتی که برای جمع آوری اعانه به منظور کمک به این مخارج تاسیس شده بود را تعطیل کرد و قرار است تا مبالغی که تا کنون جمع آوری شده نیز به پرداخت کنندگان آن بازگردانده شود.

آنتونیو ویارگزا در یک جلسه مطبوعاتی گفت: «لس آنجلس یک شهر مهم در سطح جهان است و این وظیفه ماست که خدمات پلیس و آتش نشانی خود را در اختیار شهروندانمان بگذاریم. این تصور که ما باید از خانواده جکسون بخواهیم که حقوق نیروی پلیس و انتظامی شهر و آتش نشانی را بپردازند مسخره است.»

علیرغم این بیانات شهردار، شورای شهر لس آنجلس قرار است تا مسئله را یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهد. یکی از اعضای این شورا، چندی پیش طرحی را به شهرداری ارائه داده است که چنانچه وضعیت غیرمترقبه ای از سوی یک شهروند شهر لس آنجلس پیش آید ، شهرداری نمی تواند مسئول پرداخت هزینه های مربوط به آن باشد. بنابراین هم اکنون مراسم یادبود مایکل جکسون در این رده بندی قرار می گیرد.

ویارگزا به خبرنگاران گفت که این گونه مراسم یادبود و خاکسپاری عمومی برای افراد سرشناس در شهرهای بزرگ دیگری چون نیویورک و شیکاگو نیز برگزار می شود «اما مقامات این شهرها هرگز از مردم تقاضای پرداخت اعانه نمی کنند بلکه این شهرداری است که از بودجه مخصوص خود این هزینه را تقبل می کند.»

ویارگزا، سایت اینترنتی که برای دریافت اعانه برای پرداخت مخارج مراسم یادبود مایکل جکسون تعبیه شده است و تا کنون ۳۵ هزار دلار در آن از طریق شهروندان عادی جمع آوری شده است را «مسخره و خنده آور» خواند و پس از تعطیل ساختن این سایت اینترنتی دستور داد تا مبالغی که تا این تاریخ پرداخت شده است به مردم بازگردانده شود.

بیانات اخیر ویارگزا با اعلامیه ای که از طرف دفتر او در روز پیش از انجام مراسم یادبود مایکل جکسون پخش شد متفاوت است. در این اعلامیه نوشته شده بود که دوستان و دوستداران مایکل جکسون باید از شهرداری شهر لس آنجلس از طریق هم بخشی مالی به این شبکه اینترنتی حمایت کنند.

در این اعلامیه هم چنین از قول شهردار شهر لس آنجلس نوشته شده بود که :«مایکل جکسون و موسیقی او میلیون ها تن از مردم دنیا را تحت تاثیر قرار داده است بنابراین هم بخشی به سایت مخصوص جمع آوری اعانه به شهر لس آنجلس کمک می کند تا مقامات انتظامی این شهر بتوانند ضمن تامین امنیت عمومی کمک کنند تا مراسم یادبودی محترمانه و درخور این هنرمند ارزنده برگزار شود.»

مت زابو، سخنگوی شهردار شهر لس آنجلس می گوید که فکر جمع آوری اعانه از مردم از طرف یکی از اعضای شورای شهر مطرح شد: «این عضو جان پری است که در دوران غیبت شهردارویارگزا و معاون او به جای او بر مسند نشسته بود.»

بنا بر گفته زابو طبق این طرح، قرار بود تا این مبالغ توسط مردم به دفتر شهرداری ارسال شود اما کمی بعد دفتر شهرداری یک سایت اینترنتی و درخواست الکترونیکی را نیز به این طرح اضافه کرد.

این مسئله هنگامی مطرح شد که چند تن از اعضای شورای شهر به پرداخت مخارج اسکورت پلیس موتورسوار برای مراسم یادبود از بودجه مالیات مردم اعتراض کردند. به نظر آن ها تامین هزینه این مراسم توسط شهرداری با وجود مشکلات اقتصادی که شهر لس آنجلس با آن درگیر است، میزان بیکاری و کثر بودجه ای بالغ بر۵۳۰ میلیون دلار قابل قبول نیست: «به نظر ما شرکت صاحب مرکز استیپل و خانواده مایکل جکسون باید مسئولیت پرداخت این هزینه را به عهده بگیرند چرا که این آن ها بوده اند که یک مراسم ساده را تبدیل به یک واقعه بین المللی کرده اند. بنابراین این مخارج نباید برعهده مالیات پردازان گذاشته شود.»

یکی دیگر از اعضای شورای شهر، جانیس هان، از شهرداری خواست تا با بررسی تعداد جهانگردانی که برای شرکت در مراسم یادبود مایکل جکسون از سراسر جهان به لس آنجلس آمده اند و طبق آمار به دست آمده تعداد آن ها به ۴ میلیون نفر تخمین زده شده است نیز نظربیاندازند. او گفت: «به این مسئله توجه داشته باشید که در این دوران رکود اقتصادی، کساد و کمبود توریست، چگونه همین مراسم توانست تعداد جهانگردان این شهر را چند برابر کند.»

XS
SM
MD
LG