لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

مایک مولن: پیشرفت امنیتی و سیاسی در کرکوک چشمگیر است


یک مقام ارشد نظامی آمریکا می گوید امنیت و پیشرفت سیاسی در یک استان عراق که بین گروه های قومی تقسیم شده، او را تحت تاثیر قرار داده است.

دریادار مایکل مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز سه شنبه در شهر نفتخیز کرکوک، که درآن سطح تنش های قومی و فرقه ای بالا است، با مقامات عراقی ملاقات کرد و بعدا به خبرنگاران گفت مناسبات بین اعراب و کردها، با توجه به چالش های تاریخی در کرکوک، از آنچه او انتظار داشت بهتر است.

کردها در کرکوک، که گفته می شود در اکثریت قرار دارند، می خواهند آنجا بخشی از منطقه خودمختار کردستان عراق باشد. اما اعراب و ترکمن های ساکن کرکوک مخالف هستند.

اختلاف چنان عمیق است که کرکوک از انتخابات ایالتی در ماه ژانویه کنار گذاشته شد، این اقدام پس از آن انجام گرفت که گروه های قومی نتوانستند با فرمولی برای تقسیم قدرت موافقت کنند.

اما دریادار مولن گفت عراقی ها از حکومت قانون برای اداره امور خود استفاده می کنند، و افزود نیروهای امنیتی عراق عملیات در کرکوک را هدایت می کنند. او همچنین گفت نیروهای امنیتی در آنجا می توانند یک مدل احتمالی برای بقیه استان ها باشند، حتی هر چند ارتش می پذیرد کرکوک تنها استان درعراق است که هنوز رسما مسئول امنیت خود نیست.

در این میان، مقامات امنیتی در عراق گفتند روز سه شنبه مردان مسلح دو پلیس را در بغداد کشتند.

XS
SM
MD
LG