لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

گزارش سیاسی: دفاع دولت بریتانیا از راهبرد خود درافغانستان


تام ریورز، خبرنگار صدای آمریکا، لندن

برای اولین بار پس از کشته شدن هشت سرباز بریتانیایی درافغانستان در هفته گذشته، باب آینزورث، وزیر دفاع بریتانیا درسخنرانی خود در پارلمان کشور به ادعاهای مطرح شده پیرامون عدم ارایه تجهیزات مناسب به نیروهای کشور در ماموریت دشوار نیروهای کشورپاسخ داد.

دولت بریتانیا طی روزهای اخیر ناچار شده تا علت حضور نیروهای کشور در افغانستان را برای افکار عمومی کشور توجیه نماید.

در شرایطی که تعداد سربازان بریتانیایی کشته شده از مرز تعداد تلفات این کشور در عراق فراتر رفته است، موضع گوردون براون در افغانستان از دو جبهه مورد حمله قرار گرفته است.

همزمان با افزایش آمار تلفات سربازان بریتانیایی در استان هلمند، افکار عمومی بریتانیا ایمان خود به دولت و توجیه آن برای حضور هفت سال و نیمه در افغانستان را از دست داده است.

بسیاری که هنوز از ماموریت بریتانیا در افغانستان حمایت می کنند معتقدند دولت برای مبارزه با شورشیان سرسخت همه منافع و تجهیزات لازم را دراختیار سربازان کشور قرار نداده است.

دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار و مخالف دولت، یکی از منتقدان سرسخت سیاست بریتانیا در افغانستان است.

کامرون می گوید:« امروزه مردم به حق بر این عقیده اند که اولویت اضطراری ما فراهم آوردن تجهیزات لازم برای نیروهای کشور در خط مقدم جبهه است. تردیدی بر این امر نیست که چنین کوتاهی ای بویژه به این دلیل که نیروهای بریتانیا برای رفت و آمد در جنوب افغانستان با کمبود هلیکوپتر روبرو هستند، یک رسوایی و بی آبرویی ست. دولت باید این معضل را درصدراولویت های اضطراری خود قرار دهد.»

باب آینزورث، وزیر دفاع بریتانیا در مجلس عوام گفت دولت همه تلاش خود را برای محافظت از نیروها در افغانستان به کار گرفته است.

وی وعده داد تجهیزات بیشتری برای پیشبرد نمایش عملیات به افغانستان اعزام نماید.

وزیر دفاع بریتانیا گفت وظیفه ماست که برای حفظ امنیت نیروها تجهیزات و لوازم مورد نیاز را به افغانستان ارسال کنیم اما چنین خطراتی در این گونه عملیات گریز ناپذیرند.

سه تن از هشت سرباز که اخیرا" کشته شده اند فقط ۱۸ سال داشتند. افکار عمومی از کشته شدن این سربازان جوان ابراز نارضایتی شدید کرده است.

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده است پیروزی درافغاسنتان امنیت و سلامت کشور را تضمین خواهد کرد.

آقای براون می گوید:« برای شکست دادن شورشیان و برقراری امنیت بیشتر در بریتانیا و جهان، باید درعملیات خود در افغانستان پایداری به خرج دهیم. من اطمینان دارم که حضور ما در افغانستان سیاست به حقی است و ما برای اجرای طرح های خود در عملیات از منابع کافی برخورداریم. »

اما فقط نیمی ازافکارعمومی بریتانیا از موضع آقای براون حمایت می کنند.

ارقام نظرسنجی روزنامه گاردین بریتانیا حاکی از آن است که ۴۶ درصد مردم از حضور بریتانیا در افغانستان حمایت می کنند و ۴۷ درصد با این امر مخالفند.

اکثر مردم این کشور خواستارعقب نشینی نیروهای بریتانیا تا پایان سال جاری شده اند، در حالی که ۴۲ درصد خواستار عقب نشینی فوری هستند.

XS
SM
MD
LG