لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

«عملکرد این روزهای آقای شاهرودی تعجب آور است»


یک وکیل دادگستری در تهران، عملکرد روزهای اخیر آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه ایران را «تعجب آور» خواند.
نعمت احمدی با اشاره به بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه در مورد ماهواره و اینترنت به صدای آمریکا گفت: «جای تعجب دارد که آقای هاشمی شاهرودی در روزهای پایانی تصدی ریاست قوه قضاییه از خودش، آثاری را بر جای می گذارد که به شدت چهره ده ساله ایشان را مخدوش خواهد کرد. ایشان با کانون وکلا در افتاده اند و اینک، با بخشنامه جدید، خواستار تشکیل شعب ویژه رسیدگی، به همکاری با شبکه های ماهواره ای و اینترنتی شده اند.»

وی همچنین اظهار داشت: «شاید یکی از بخشنامه های ضد آزادی و ضد گردش جریان صحیح اطلاعات باشد که در این مدت در ایران صادر شده باشد و نمی دانم در این روزهای آخر فعالیت آقای شاهرودی، چه انگیزه ای پشت آن بوده است.» این حقوقدان با تاکید بر اینکه «با بخشنامه نمی توان ماهواره و اینترنت را محدود کرد» عنوان کرد «آیا می شود با ماهواره ها که در خارج از کشور فعال هستند برخورد کرد؟ مسلما با مجموعه ای که در خارج از کشور هستند که نمی شود برخورد کرد. پس هدف برخورد با کسانی است که در داخل کشور هستند و با این شبکه های ماهواره ای صحبت می کنند، انتقاد و نقدی دارند یا بیان مطلبی دارند.»

آقای احمدی با اشاره به ماده های قانونی که در بخشنامه آیت الله شاهرودی مورد اشاره قرار گرفته، یادآور شد: «موادی که ایشان به آن استناد کرده اند کلا به کتاب پنجم از قانون مجازات اسلامی مربوط می شود که جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی را در بر می گیرد. براساس این مواد می توان برای متهمان، حبس از شش ماه تا محاربه یعنی اعدام را متصور بود.»

این وکیل دادگستری در بخش دیگری از این گفتگو به موضوع بازداشت گسترده فعالان سیاسی در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: «در روزهای اخیر من مراجعاتی از سوی خانواده های بازداشت شدگان داشتم اما شخصا معتقدم چون شیوه بازداشت های غیر قانونی بوده، پذیرفتن وکالت این افراد درست نیست. وی در پایان خاطر نشان ساخت: «شیوه و نحوه بازداشت، حضور در مکان و زمان بازداشت و همچنین افرادی که بازداشت شده اند، هیچکدامش قانونی نبوده است. همچنین در این بازداشت ها اصول قانونی آیین کیفری رعایت نشده است. بنابراین در شرایطی که حتی رییس قوه قضاییه هم از بازداشت ها ابراز بی اطلاعی می کند، بقیه افراد هم باید با نگاهی دیگر به این بازداشت بنگرند.»

XS
SM
MD
LG