لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

وزیر خزانه داری آمریکا: رکود اقتصادی فرو می نشیند


یک مقام ارشد آمریکایی سعی دارد سرمایه گذاران نگران کشورهای حوزه خلیج فارس را آرام سازد.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا، در نخستین دیدار رسمی از منطقه، روز سه شنبه به بازرگانان در جده، درعربستان سعودی، گفت فرونشستن رکود آغاز شده است. اما او همچنین هشدار داد که مسیر بهبود اقتصادی هموار نبوده و با «فراز و نشیب های بیشتر از حد معمول» همراه خواهد بود.

کشورهای خلیج فارس، از جمله عربستان سعودی و امارات عربی متحده، سرمایه گذاری های عظیمی در آمریکا انجام داده اند و از آن بیم دارند که در صورت ادامه مشکلات اقتصادی ممکن است مقادیری از پولهایشان از بین برود.

تعدادی از کشورهای منطقه، همچنین ارزش پولهای خود را بر دلار استوار می کنند، و می ترسند ارزش دلار، در حالی که آمریکا برای نبرد با رکود بگونه ای بی سابقه بدهکار می شود، پایین بیاید.

گایتنر گفت ایالات متحده به مسئولیت خود برای حفاظت از دلار آگاه است و به کسری های دراز مدت توجه خواهد کرد. اما او همچنین از مجموعه ۷۸۷ میلیارد دلاری محرک اقتصادی آمریکا، که منبع برخی از بدهی ها بوده است، دفاع کرد و گفت اقدامات محرک آمیز مانند کارهایی که ایالات متحده و عربستان سعودی انجام داده اند، به «متوقف ساختن بحران کمک کرده است.»

گایتنرهمچنین قول داد آنچه آنرا «اشتباهات کلاسیک و فاجعه آمیز» بحران های اقتصادی گذشته نامید، تکرار نشود.

جده نخستین مرحله سفر گایتنر به خاورمیانه است. افزون بر ملاقات با رهبران جامعه بازرگانی، او قرار بود با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و مشاوران مالی او نیز به گفت و گو بنشیند.

روز چهارشنبه قرار است گایتنر در ابوظبی با مقامات امارات عربی متحده ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG