لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

پارلمان  ژاپن به نخست وزير رأی عدم اعتماد داد


تارو آسو نخست وزير ژاپن می گويد که مجلس آن کشور را هفته آينده منحل خواهد کرد و انتخابات عمومی را در ٣٠ ام ماه اوت، برگزار خواهد کرد.

روز دوشنبه بعد از اعلام تصميم تارو آسو ائتلاف اپوزيسيون ژاپن گفت که اپوزيسيون رأی عدم اعتماد را عليه نخست وزير و کابينه وی، تقديم پارلمان کرده است.

تصميم حزب دموکراتيک ژاپن و سه حزب متحدش به دادن رأی عدم اعتماد به نخست وزير پس از شکست ائتلاف حاکم در بدست آوردن اکثريت در انتخابات روز يکشنبه مجلس متروپوليتن توکيو، اتخاذ شده است.

تارو آسو تصميم خود را برای برگزاری انتخابات جديد پس از گفتگوهای روز دوشنبه خود با مقامات حزب حاکم ليبرال دموکرات، اعلام کرد.

حزب ليبرال دموکرات فقط موفق به کسب ٣٨ کرسی از ١٢٧ کرسی مجلس توکيو شد در حالی که حزب دموکرات ژاپن در اپوزيسيون به رهبری يوکيو هاتوياما توانست با کسب ٥٤ کرسی، بزرگترين حزب در مجلس متروپوليتن توکيو شود.

انتخابات توکيو بعنوان پيشگام در انتخابات عمومی ژاپن، تلقی ميشود. حزب ليبرال دموکرات اکثريت خود را در سال ٢٠٠٧ در مجلس بالای ژاپن، از دست داد. نظرسنجی ها حاکی است که حزب حاکم ميتواند اکثريت در مجلس پائين ژاپن را نيز از دست بدهد.

تارو آسو مقام نخست وزيری رادر سپتامبر سال گذشته به عهده گرفت. آقای آسو بخاطر نحوه برخورد با بحران اقتصادی و اظهارات جنجالی، با مشکل پايين بودن آراء مثبت در نظرسنجی ها روبرو بوده است.

XS
SM
MD
LG