لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

ترکیه و چهار کشور اتحادیه اروپا قراداد احداث خط لوله نابوکو را امضا کردند


ترکیه به همراه چهار کشور اروپایی قرارداد احداث خط لوله گازی عظیم نابوکو را با هدف کاهش وابستگی اروپا به گاز طبیعی روسیه امضا کردند.

نخست وزیران کشورهای ترکیه، بلغارستان، اتریش، رومانی و مجارستان روز دوشنبه در آنکارا برای توافق برسر این پیمان ملاقات کردند. این کشورها در پیمان یاد شده بر سر ساختن خط لوله ای که گاز آسیای میانه را تا غرب اروپا می رساند، توافق کردند.

وزارت خارجه آمریکا این اقدام را ستود و آن را «نقطه عطفی» در راستای هدف مشترک آمریکا و اروپا برای دستیابی به یک کریدور جدید انرژی خواند.

خط لوله نابوکو با گذر از آذربایجان، گرجستان و ترکیه، نیازی به عبور از خاک روسیه و اوکراین ندارد. آذربایجان اولین منبع بالقوه تامین گاز خط لوله نابوکو به شمار می رود.

خبرگزاری ریانووستی روسیه می گوید رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از روسیه و ایران نیز دعوت کرده بود که در این پروژه شرکت کنند.

خط لوله ۳۳۰۰ کیلومتری نابوکو رقیبی برای خط لوله جنوب روسیه به شمار می رود که قرار است آسیای مرکزی را با عبور از روسیه، اوکراین و کشورهای حوزه بالکان به ایتالیا متصل کند. بی اعتمادی به روسیه و اوکراین در تامین گاز اروپا در ماه ژانویه بیشتر شد زمانی که شش ماه پیش، به دنبال درگرفتن اختلاف نظر برسر قیمت گاز، روسیه صدور گاز به غرب اروپا را قطع کرد.

خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپایی، ریچارد مورنینگستار نماینده ویژه آمریکا و نوری المالکی، نخست وزیر عراق نیز از جمله مقامات حاضر در مراسم امضای قرارداد نابوکو در آنکارا بودند.

XS
SM
MD
LG