لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

چهار پلیس افغان و یک سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند


مسئولان افغان از انفجار یک بمب کنار جاده در غرب کابل در روز دوشنبه خبر دادند که موجب کشته شدن چهار مامور پلیس شد. همزمان سازمان ناتو از کشته شدن یکی از سربازانش خبر داده است.

مقامات گفتند رییس پلیس محلی افغان نیز در انفجار استان «وردک» جان خود را از دست داد. از سوی دیگر مسئولانی که با نیروهای ائتلاف همکاری می کنند گفتند به دنبال حمله روز یکشنبه ستیزه جویان به شرق افغانستان، یک سرباز آمریکایی جان باخته است.

این اخبار یک روز پس از آن اعلام می شود که پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو اعلام کرد دو تن از تفنگداران آمریکایی بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در روز شنبه در جنوب افغانستان کشته شده اند.

بیش از ۱۹۰ سرباز خارجی در سال جاری میلادی در افغانستان جان خود را از دست داده اند. سال ۲۰۰۹ مرگبارترین سال برای نیروهای بین المللی در افغانستان، از زمان سقوط طالبان به دست نیروهای آمریکا در سال ۲۰۰۱، به شمار می رود.

همزمان، کمیسیون اروپایی، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا اعلام کرد در ماه اوت در نیمه تابستان، حدود ۱۰۰ ناظر را برای کمک به نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری و استانی به افغانستان می فرستد. کمیسیون اروپایی همچنین گفت پلیس افغانستان و شرکت های امنیتی خصوصی امنیت ناظران را تامین می کنند.

XS
SM
MD
LG