لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

جمهوری کنگو انتخابات ریاست جمهوری برگزار میکند ولی جناح مخالف خواستار تحریم آن است


در حالیکه احزاب مخالف از مردم خواسته اند تا انتخابات را تحریم کنند رأی دهندگان در جمهوری کنگو برای گزینش رئیس جمهوری، روز یکشنبه به پای صندوقهای رأی رفتند.

«دنیس ساسو انگه سو» که دیر زمانی است مقام ریاست جمهوری کنگو را داراست با دوازده رقیب ومخالفانی که دستخوش تفرقه هستند روبرو است و پیش بینی میشود که در انتخابات پیروز شود.

مخالفان میخواستند که تاریخ انتخابات به تعویق افتد تا نگرانیهای آنان در مورد کمیسیون برگزاری انتخابات ، فهرست رأی دهندگان و ممنوعیت برخی از کاندیداها برای شرکت در انتخابات مورد توجه قرار گیرد. آنها میگویند چنین شرایطی منجر به انتخابات آزاد و منصفانه نخواهد شد.

آنگه ادوارد پونگی یکی از کاندیداهای سرشناس مخالف به سبب آنکه طی دوسال گذشته مداوماً در کشور سکونت نداشته است از سوی دادگاه قانون اساسی رد صلاحیت شد. پونگی میگوید که چنین تصمیمی انگیزه سیاسی داشته است.

پرزیدنت ساسو انگه سو در پی کودتای سال ۱۹۷۹ به قدرت رسید ولی در انتخابات سال ۱۹۹۲ بازنده شد. وی مجدداً در سال ۱۹۹۷ و به دنبال جنگهای داخلی خونینی بار دیگر قدرت و اختیارت را به دست گرفت. وی در سال ۲۰۰۲ نیز در انتخاباتی که اکثر مخالفان آن را تحریم کرده بودند بار دیگر به پیروزی رسید.

XS
SM
MD
LG