لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

در ترکیه و ژاپن هزاران تن در اعتراض به خشونت ها در چین تظاهرات کردند


هزاران تن از شهروندان ترکیه در حمایت از اقلیت اویغور چین به خیابان های استانبول ریختند و تظاهرات کردند. این تظاهرات یک هفته پس از درگیری های خشونت بار در غرب چین و سرکوب دولتی معترضان برگزار می شود.

به گفته شاهدان در تظاهرات روز یکشنبه در استانبول که از سوی یک حزب اسلامی سازماندهی شد، دست کم ۵۰۰۰ تن شرکت کردند. تظاهرکنندگان رفتار نیروهای دولتی چین با اویغورهارا محکوم کردند. اویغورها به خاطر مسلمان بودن و ترک زبان بودن بیش از آن که به قوم اکثریت «هان» درچین وصل باشند، به آسیای میانه پیوند می خورند.

از سوی دیگر صدها تن از حامیان اقلیت اویغور چین، در ژاپن راهپیمایی کردند. همزمان پکن شمار مجروحان درگیری های قومی هفته گذشته در غرب چین را افزایش داد.

در راهپیمایی اعتراضی روز شنبه در توکیو بیش از ۵۰۰ تن از جمله چندین اویغور شرکت کردند. آنان خواستار پایان خشونت ها در استان سین جیانگ شدند که هفته گذشته صحنه درگیری های خونین میان نیروهای دولتی و اقلیت مسلمانان اویغور این منطقه بود.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین روز یکشنبه اعلام کرد شمار مجروحان این درگیری ها از ۱۰۸۰ به ۱۶۸۰ تن افزایش یافته است.
مسئولان می گویند شمار کشته شدگان درگیری های هفته گذشته مسلمانان اویغور و چینی های هان، ۱۸۴ تن است. به گفته مسئولان ۱۳۷ تن از قربانیان از میان چینی های «هان» هستند اما آنگونه که اویغورها می گویند شمار واقعی اویغورهای کشته شده در درگیری ها از رقم اعلام شده بالاتر است.

آیت الله مکارم شیرازی در ایران روز شنبه رفتار نیروهای دولتی چین علیه مسلمانان ساکن سین جیانگ را محکوم کرد.
جمهوری اسلامی ایران متحد نزدیک چین به شمار می رود اما به گفته آیت الله مکارم شیرازی این مسئله نباید موجب سکوت تهران در مقابل به گفته او«سرکوب وحشیانه» خواهران و برادران مسلمان خود توسط دولت چین شود.

مسئولان چینی، گروه های به گفته آنان «تروریستی و جدایی طلب» را عامل خشونت ها در استان سین جیانگ خوانده اند. اویغورها می گویند ناآرامی ها زمانی بالاگرفت که نیروهای دولتی با تحریک یک تظاهرات آرام، آن را به یک شورش تبدیل کردند.

نفربرها و کامیون های حامل پلیس ضدشورش چین در حال گشت زنی در اورومچی مرکز استان سین جیانگ هستند. برخی ساکنان می گویند می ترسند که از خانه های خود خارج شوند و گفته می شود در وقایع اخیر حدود ۱۵۰۰ تن بازداشت شده اند.

از سوی دیگر رسانه های چینی از انفجار یک تانکر نفت در یک تأسیسات شیمیایی در اورومچی خبر دادند. شین هوا دلیل انفجار بامداد شنبه را اعلام نکرد. این انفجار کشته یا مجروح دربر نداشت.

XS
SM
MD
LG