لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

پنج ایرانی بازداشت شده در عراق، روز یکشنبه وارد ایران شدند


پنج ایرانی که بیش از دو سال پیش در عراق توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شده بودند، به دنبال آزادی به ایران بازگردانده شدند.

ارتش آمریکا این پنج ایرانی را که در سال ۲۰۰۷ به ظن همکاری با شبه نظامیان شیعه عراق در اربیل در شمال این کشور بازداشت کرده بود، روز پنجشنبه آزاد کرد.

جمهوری اسلامی ایران بر دیپلمات بودن این پنج تن تأکید دارد.
مقامات آمریکایی می گویند این شهروندان ایرانی در راستای قرارداد امنیتی بغداد- واشنگتن آزاد شده اند که انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای آمریکایی به عراقی ها را دربر میگیرد. به موجب این قرارداد امنیتی، نیروهای آمریکایی باید تمامی بازداشت شدگان خود را به تدریج به نیروهای عراقی واگذار کنند. دولت باراک اوباما روز پنجشنبه اعلام کرد که آزادی این افراد یک اقدام دیپلماتیک در قبال ایران به شمار نمی رود. دولت آمریکا همچنین گفت ارتش این کشور دستور دولت عراق برای تحویل گرفتن تمامی بازداشت شدگان متعلق به کشورهای ثالث را اجرا کرده است.

مقامات نیروهای آمریکایی این افراد را روز پنجشنبه به نیروهای امنیتی عراقی واگذار کردند و آنان بلافاصله به سفارت ایران در بغداد تحویل داده شدند.

پنج ایرانی بازداشت شده در عراق، روز یکشنبه به فرودگاه مهرآباد تهران رسیدند و در آنجا مورد استقبال گرم اعضای خانواده و برخی مسئولان از جمله مقامات بلندپایه دولتی جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

پیشتر، هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق آزادی این شهروندان ایرانی را «یک ابتکار عمل خوب» خواند که می تواند باب گفت و گو میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده را باز کند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است این اقدام بر روابط تهران-واشنگتن تأثیری نخواهد داشت.

مقامات آمریکایی این پنج ایرانی را به عضویت در نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران متهم کرده اند. آمریکا ایران را به دامن زدن به خشونت از طریق کمک به شبه نظامیان شیعه عراق در حمله به نیروهای آمریکایی و اقلیت سنی متهم می کند. اکثریت مردم ایران و عراق شیعیان هستند. ایران می گوید پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ این کشور مسئول تمامی خشونت ها در این کشور است.


بازداشت این افراد موجب تیرگی بیشتر روابط میان آمریکا و ایران شد که به خاطر برنامه اتمی ایران با تنش های بسیاری مواجه است.

XS
SM
MD
LG