لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

چین حضور نیروهای پلیس را در سین جیانگ افزایش داد


نفربرهای زرهی چین و کامیون های حامل پلیس های ضدشورش با گشت زنی در خیابان های اورومچی سعی دارند اوضاع را پس از ناآرامی های مرگبار اخیر، آرام نگه دارند.

برخی ساکنان مرکز استان سین جیانگ به خبرگزاری ها می گویند به دلیل ناآرامی ها می ترسند از خانه های خود خارج شوند. برخی دیگر یا برای عزیزانشان سوگوارند و یا خویشاوندان خود را گم کرده اند.

حضور پلیس دولتی در این منطقه در روز شنبه در حالی پررنگ شده که مسئولان از افزایش شمار کشته شدگان در غرب منطقه تا ۱۸۴ تن خبر می دهند.

به گفته مقامات ۱۳۷ تن از قربانیان متعلق به چینی های «هان» و باقی مانده این تعداد از اقلیت مسلمانان اویغور بودند.

درگیری ها در استان سین جیانگ روز ۵ ژوئیه، حدود یک هفته پیش، به دنبال حمله چینی های هان به اویغور ها آغاز شد. چینی های هان دو روز بعد در اقدامی تلافی جویانه علیه اویغورها به خیابان ها ریختند.

به گفته مقامات امنیتی دست کم ۱۴۳۴ تن در جریان درگیری ها بازداشت شده اند.

گروه های اویغور مقیم خارج می گویند صدها مسلمان اویغور در این درگیری ها کشته شده اند.

گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا شمار کشته شدگان را نزدیک به ۵۰۰ نفر اعلام کرده و از دولت آمریکا خواستند سرکوب مسلمانان اویغور را محکوم کند. آنان همچنین از پکن خواستند برای شرکت کنندگان در تظاهرات صلح آمیز مجازات اعدام صادر نکند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز جمعه خشونت های دولتی در سین جیانگ را «نسل کشی» خواند و گفت دولت چین نباید تماشاگر باقی بماند.

دولت چین، گروه های داخلی و خارجی که «تروریست و جدایی طلب» می نامد، مسئول خشونت های اخیر خوانده است. مقامات دولتی بویژه «ربیعه قدیر» فعال اویغور مقیم واشنگتن را گناهکار می داند. خانم قدیر روز جمعه به خبرنگاران گفت با خشونت مخالف است و هیچ نقشی در شورش های اورومچی ندارد.

اویغورها، که مردمانی اغلب مسلمان و ترک زبان هستند و نیمی از جمعیت ۲۰ میلیونی استان سین جیانگ را تشکیل می دهند، سالهاست شکایت می کنند که به دلیل هجوم چینی های هان در این استان، به حاشیه کشانده شده اند.

XS
SM
MD
LG