لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

پرزیدنت اوباما: ما منافع مشخصی در ایران داریم که به امنیت ملی مربوط می شود


پرزیدنت اوباما: ما منافع مشخصی در ایران داریم که به امنیت ملی مربوط می شود
پرزیدنت اوباما: ما منافع مشخصی در ایران داریم که به امنیت ملی مربوط می شود
<!-- IMAGE -->

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا خشونتی را که در ایران در سرکوب تظاهرکنندگان صلحجو در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بکار رفت، محکوم کرده است. اما می گوید تعامل دیپلماتیک مستقیم با ایران همچنان هدفی مهم است.

آقای اوباما در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفت : «ما منافع مشخصی در ایران داریم که به امنیت ملی مربوط می شود، از جمله این که ایران تسلیحات اتمی تولید نکند و به صدور تروریسم نپردازد، و ما راهی به برای پیوستن به جامعه جهانی به آن پیشنهاد کرده ایم.»

ایالات متحده، به رهبری پرزیدنت اوباما، مشارکت کامل آمریکا در مذاکرات چند جانبه با ایران درباره برنامه اتمی را پیشنهاد کرده است. شرکت کنندگان دیگر، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان را شامل می شوند که همراه با آمریکا، آنچه را گروه پنج بعلاوه یک شناخته می شود، تشکیل می دهند. ایران تا کنون به پیشنهاد پاسخ مثبت نداده است.

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی گفت پیشنهاد گروه به ایران می گوید که «ما آماده هستیم بنشینیم و درباره برنامه اتمی با شما گفت و گو کنیم.» آقای بایدن گفت توپ اینک در زمین ایران است و رهبران آن با یک گزینش روبرو هستند:

«یا باید انزوای بیشتر از جهان را انتخاب کنند، یا تصمیم بگیرند جایگاه شایسته ای در میان ملت های بزرگ و متمدن داشته باشند.»

پرزیریدنت اوباما در جریان سفر به مسکو گفت چشم انداز دست یابی ایران به توانایی تولید تسلیحات اتمی، بر امکان براه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه می افزاید، رویدادی که امنیت جهانی را بخطر خواهند انداخت. آقای اوباما گفت سیاست آمریکا این است که سعی کند این مساله از مجاری دیپلماتیک حل شود.

XS
SM
MD
LG