لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

رییس جمهوری امریکا به دیدار از غنا پایان داد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با گشتی در یک مرکز سابق تجارت برده، به دیدار از غنا پایان داد.

رییس جمهوری همراه با هسر و دخترانش روز شنبه از قلعه «کیپ کوست» دیدن کردند. انگلیسی ها در قرن ۱۷ آنرا به محلی برای تجارت برده تبدیل کردند و از آنجا هزاران آفریقایی را با کشتی به آمریکا می فرستادند.

آقای اوباما پس از تماشای قلعه به خبرنگاران گفت این دیدار او را بیاد یک اردوگاه نازی ها در جنگ جهانی دوم در آلمان انداخت و افزود هر دو تجربه توانایی انسان را برای کارهای شیطانی یاد آور می شوند. رییس جمهوی آمریکا گفت بویژه برای دخترانش مهم بود که مرکز برده فروشی را ببینند و شاهد باشند که تاریخ چگونه می تواند بیرحم شود.

پیشتر آقای اوباما در سخنانی در پارلمان غنا، در اکرا، سیاست دولت خود را برای آفریقا تشریح کرد. او دمکراسی، فرصت، تامین بهداشت و سلامت و حل مناقشات را کلید آینده افریقا و جهان در حال رشد دانست و خطاب به قانونگزاران و شخصیت های دیگر گفت پی ریزی مشارکتی بین غنا و ایالات متحده یک مسئولیت دو جانبه است.

آقای اوباما گفت نشانه واقعی موفقیت برای این مشارکت میزان کمک ها نخواهد بود، بلکه این است که آیا طرف ها در بوجود آوردن توانایی برای تغییر عمده شریک هستند یا نه.

آقای اوباما همچنین گفت دولت او ۶۳ میلیارد دلار برای اجرای طرح های بهداشتی در آفریقا، از جمله مبارزه با مالاریا، فلج اطفال، سل و ایدز تعهد کرده است.

رییس جمهوری آمریکا از مناقشات جاری در آفریقا نیز بشدت انتقاد کرد، آنرا باری سنگین بر دوش این قاره نامید، و گفت مخالفت با کسی که به قبیله دیگری تعلق دارد یا پیامبر دیگری را می پرستد، جایی در قرن بیست و یکم ندارد.

آقای اوباما همچنین به قانونگزاران گفت آینده آفریقا به مردم آفریقا بستگی دارد

او در تکرار گفته قبلی خود پس از صرف صبحانه با رییس جمهوری غنا گفت آفریقا یک جهان دور و جداگانه نیست بلکه بخشی اساسی از یک جهان درهم آمیخته است.

رییس جمهوری آمریکا پیشتر گفت بدلیل یک «دمکراسی کارآمد» و رییس جمهوری آن که «نسبت به کاهش فساد جدی است» غنا را برای نخستین سفر آفریقای خود انتخاب کرد.

مقامات امنیتی غنا می گویند ۱۰ هزار پلیس برای تامین امنیت رییس جمهوری آمریکا مستقر شده اند.

رهبر غنا، که در ژانویه بقدرت رسید، می گوید به اعتقاد او پرزیدنت اوباما می خواهد انتقال آرام قدرت در غنا و پشتوانه های دمکراتیک آنرا بعنوان نمونه ای برای آفریقا برجسته کند.

XS
SM
MD
LG