لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

آمریکا و روسیه با کاهش زرادخانه های اتمی خود موافقت کردند


رهبران دو قدرت بزرگ اتمی جهان با کاهش زرادخانه های اتمی کشورهایشان موافقت کرده اند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دمیتری مدویدیف رئیس جمهوری روسیه تفاهمنامه مشترکی برای کاهش تعداد کلاهک های اتمی دو کشور و ابزار تحویل آنها به یک سوم سطوح فعلی امضا کردند.

قرار است تا پایان امسال پیمانی که قانوناً لازم الاجرا خواهد بود تکمیل شود. این پیمان جایگزین پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک، معروف به «استارت» خواهد شد، که در سال ۱۹۹۱ امضا شد و در ۵ دسامبر ۲۰۰۹ منقضی می شود.

رهبران همچنین با بیانیه مشترکی در باره همکاری در امنیت اتمی موافقت کردند. این همکاری به دستیابی به هدف ایمن سازی تمام مواد و تجهیرات اتمی آسیب پذیر ظرف چهار سال کمک خواهد کرد.

باراک اوباما گفت مهم است که ایالات متحده و روسیه سرمشق متوقف ساختن گسترش تسلیحات اتمی و جلوگیری از استفاده از آنها باشند:

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت:« این نظر که حیثیت و اعتبار از داشتن چنین تسلیحاتی ناشی می شود، یا ما می توانیم با انتخاب کشوری که می تواند چنین تسلیحاتی داشته باشد از خودمان حفاظت کنیم، خیالی باطل است. در دوره کوتاهی که از پایان جنگ سرد می گذرد، ما شاهد آزمایش های اتمی در هند، پاکستان و کره شمالی بوده ایم. بدون یک تغییر بنیادی، آیا هیچکدام از ما براستی می توانیم باور کنیم که در دو دهه آینده تسلیحات اتمی گسترش نخواهند یافت؟

پرزیدنت اوباما گفت آمریکا به متوقف ساختن گسترش تسلیحات اتمی پایبند است و سرانجام می خواهد یک جهان عاری از تسلیحات هسته ای بوجود آید. توافق های آمریکا و روسیه برای کاهش زرادخانه های اتمی و همکاری در جهت ایمن سازی مواد اتمی، گام هایی مهم بسوی دست یابی به این هدف های حیاتی است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت در حالی که ایالات متحده و روسیه به تعهدات اتمی خود پایبند هستند، پایبندی دیگر کشورها به تعهداتشان نیز مهم است. او افزود:«به این دلیل است که ما باید در مخالفت با کوشش های کره شمالی برای تبدیل شدن به یک قدرت اتمی، و تلاش های ایران برای دست بابی به اسلحه اتمی یکپارچه باشیم.»

پرزیدنت اوباما با تأکید بر مسئولیت مشترک تمام ملت ها در ایمن کردن خطرناکترین تسلیحات جهان گفت:«اگر ما نتوانیم در کنار هم بایستیم، آنگاه قانون جنگل جای قوانین بین المللی را خواهد گرفت، رویدادی که به نفع هیچ کس نخواهد بود».

XS
SM
MD
LG