لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

شمار قربانیان خشونت های قومی در چین از  صدو هشتاد تن فراتر رفت


خبرگزاری دولتی چین می گوید شمار کشته شدگان خشونت های قومی در منطقه سین جیانگ در غرب این کشور، تا ۱٨۴ تن افزایش یافت.
شین هوا، خبرگزاری رسمی چین روز جمعه اعلام کرد کشته شدگان شامل ۱۳۷تن از چینی های «هان» و ۴۶ مسلمان «اویغور» را شامل می شود.

پیشتر مقامات امنیتی در منطقه سین جیانگ در چین، در جدید ترین کوشش برای جلوگیری از گسترش خشونت بین مسلمانان اویغور و چینی های «هان»، به مساجد در «اورومچی» دستور دادند روز جمعه درهای خود را به روی نمازگزاران ببندند و نماز جمعه در آنها برگزار نشود. با این حال و با وجود حضور نیروهای امنیتی در خیابان ها، صدها نمازگزار در خارج از مساجد جمع شدند.

پلیس همچنین اعتراض کوتاهی را که روز جمعه در خارج از مسجد سفید برپا شده بود برهم زد.

پس از آن که حدود ۱۵۶ تن در جریان خشونت ها کشته شدند، مقامات امنیتی هزاران سرباز را برای حفظ آرامش به ارومچی فرستادند. آنها گفتند خشونت زمانی آغاز شد که مسلمانان اویغور روز یکشنه به چینی های «هان» حمله کردند.

ساکنان چینی شهر دو روز بعد به خیابانها ریختند. آنها که به چاقو، چوب های بیس بال، و سلاح های دیگر مجهر بودند، درصدد گرفتن انتقام از اویغورها برآمدند. دست کم ۱۳۲۴ نفر نیز دستگیر شدند.

ناآرامی، هزاران نفر از ساکنان اویغور شهر را ناچار ساخت آنجا را ترک کنند.در این میان، مقامات امنیتی روز جمعه به خبرنگاران خارجی دستور دادند شهر تاریخی «کاشگار» را ترک کنند. آنها دلیل این اقدام خود را نگرانی درباره ایمنی خبرنگاران اعلام کردند.

رئیس جمهوی چین خواهان برقراری ثبات در سین جیانگ و مجازات شدید سازمان دهندگان شورش قومی در ارومچی شده و تروریست ها و گروه های جدایی خواه در داخل و خارج را مسئول این ناآرامی ها دانسته است.

اویغورها، که اکثراً ترک زبانان مسلمان هستند، نزدیک به نیمی از جمعیت ۲۰ میلیونی سین جیانگ را تشکیل می دهند، و سالهاست که به خاطر به حاشیه رانده شدن توسط چینی های «هان»، شکایت دارند.

در خبری دیگر، گفته می شود یک اقتصاد دان اویغور که فرماندار سین جیانگ او را به تحریک مردم به خشونت در وب سایت متهم کرده است، بوسیله پلیس پکن بازداشت شده است.

پروفسور «الهام توهتی» این اتهام را در مصاحبه ای با رادیوی آسیای آزاد، که با بودجه دولت آمریکا اداره می شود، تکذیب کرد.

XS
SM
MD
LG