لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

اوباما: ایران تا سپتامبر فرصت دارد آمادگی خود را برای مذاکره نشان دهد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید ایران باید آمادگی خود را برای مذاکره درباره پایان دادن به فعالیت های اتمی حساس تا سپتامبر نشان دهد یا با پیامدهایی روبرو خواهد شد.

آقای اوباما که روز جمعه در یک کنفرانس خبری در پایان اجلاس رهبران گروه هشت در ایتالیا سخن می گفت، اظهار داشت جهان برای همیشه در انتظار نخواهد ماند و به ایران اجازه نخواهد داد اسلحه اتمی تولید کند.

او گفت اگر ایران هرچه زودتر با مذاکرات موافقت نکند، بسیاری از کشورها ممکن است برداشتن گام های اضافی را برای حل مشکل بررسی کنند.

در مورد انتخابات باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید رهبران جهان در کنفرانس سه روزه گروه هشت باتفاق آرا، آنچه را او «رفتار دهشتناک پلیس و نیروهای امنیتی ایران» با معترضین صلح جو و آرام نامید، محکوم کردند.

آقای اوباما که این سخنان را روز جمعه در یک کنفرانس خبری در لاکوئیلا، در ایتالیا، در پایان گردهمایی گروه موسوم به «جی-۸» عنوان می کرد همچنین گفت برخی رفتارهای مقامات ایران، از جمله حمله به سفارتخانه ها و اعمال محدودیت بر روزنامه نگاران، «اساسی ترین معیارهای بین المللی» را نقض می کند.

رئیس جمهوری آمریکا این موضوع را یک روز پس از آن عنوان کرد که پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به تظاهرکنندگانی که به مناسبت دهمین سالگرد قیام دانشجویی ۱۸ تیرماه، در خیابان های تهران و حوالی دانشگاه تهران جمع شده بودند، حمله کرد.

رسانه های دولتی ایران می گویند در تظاهرات سالگرد ۱۸ تیر، صدها نفر جمع شرکت داشتند، اما خبرگزاری های دیگر از حضور هزاران نفری مردم در این اقدام اعتراضی خبر می دهند.

آقای اوباما همچنین گفت رهبران گروه هشت نگرانی عمیق خود را از برنامه اتمی ایران ابراز داشتند. بسیاری در جامعه بین الملل بر این باورند که هدف برنامه اتمی جمهوری اسلامی، تولید تسلیحات اتمی است. ایران برنامه اتمی خود را با اهداف صلح آمیز می خواند.

XS
SM
MD
LG