لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

رئیس جمهوری آمریکا: رهبران گروه هشت از رویدادهای ایران ابراز نگرانی کردند


رهبران هشت غنی ترین کشورهای جهان روز جمعه به اجلاس سه روزه خود در لاکوئیلا، در ایتالیا، پایان دادند، و موافقت کردند ۲۰ میلیارد دلار برای کمک به کشورهای فقیر به منظور تامین غذا فراهم آورند.

ایالات متحده سه میلیون و پانصد هزار دلار برای برنامه سه ساله به منظور کمک به کشورهای فقیر در نبرد با گرسنگی و کمک به بخش های کشاورزی آنها تعهد کرده است. این تصمیم در پی مذاکراتی بین رهبران گروه هشت درباره امنیت غذایی با همتایانشان از کشورهای آفریقایی اعلام شد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا پس از کنفرانس به خبرنگاران گفت رهبران بحث های «صریح و صمیمانه ای» درباره مسایلی مانند رکود اقتصادی و تغییرآب و هوا انجام دادند. او گفت آنها موافقت کردند که تا بیرون آمدن کامل جهان از رکود اقتصادی هنوز راهی دراز در پیش است، و به همفکری دراز مدت در نیاز به همکاری برای احیای اقتصاد جهانی اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا توافق هایی را که در زمینه نیاز به اقداماتی برای متوقف ساختن گسترش تسلیحات اتمی بدست آمد یاد آور شد و گفت رهبران از «حوادث دهشتناکی» که پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران روی داد و خطر دست یافتن تهران به تسلیحات اتمی ابراز نگرانی کردند.

آقای اوباما قرار بود با پاپ بندیکت رهبر کاتولیک های جهان ملاقات کند و سپس در نخستین سفر خود بعنوان رییس جمهوری به آفریقا، رهسپار غنا شود.

XS
SM
MD
LG