لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

وضع قانون اساسی برای منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق موجب بروز تنش با بغداد می شود


روزنامه نیویورک تایمز گزارش می دهد هرگونه فشار از سوی رهبران کرد عراقی به منظور وضع قانون اساسی برای منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق در شمال این کشور تهدیدی برای افزایش تنش ها با دولت مرکزی به شمار می رود.

در این گزارش که روز جمعه چاپ شد گفته می شود قانون اساسی که دو هفته پیش در پارلمان منطقه ای کردستان عراق به تصویب رسید از ادعای مردم این منطقه درباره مالکیت منطقه مورد مناقشه گازخیز و نفت خیز حمایت می کند. به نوشته نیویورک تایمز قرار بود که درباره این مناطق در مذاکراتی که با پشتیبانی و نظارت ایالات متحده و سازمان ملل متحد برگزار می شود، تصمیم گیری شود.

این گزارش به نقل از اسامه النوجیفی، سیاستمدار عرب سنی در پارلمان عراق می نویسد قانون اساسی کردستان «اعلام مقصودی خصمانه» است.

مقامات آمریکایی نیز درباره این اقدام مقامات کردعراقی ابراز نگرانی کرده اند. جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا پیشتر در گفت و گو با شبکه خبری ای بی سی گفت تصویب قانون اساسی در پارلمان منطقه ای کردستان به نفع روند آشتی نیست.

گزارش روزنامه نیویورک تایمز یک روز پس از آن چاپ شده که پارلمان کردستان عراق تصمیم گرفت رفراندوم درباره قانون اساسی را به تأخیر اندازد. در ابتدا مقامات این همه پرسی را برای ۲۵ ژوئیه، دو هفته دیگر، برنامه ریزی کرده بودند که با روز برگزاری انتخابات منطقه ای همزمان است.

XS
SM
MD
LG