لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

آمريکا آزادی هفت عضوِ اقليت مذهبی بهايی را که در زندان ايران هستند، خواستار شد


آمريکا آزادی هفت عضوِ اقليت مذهبی بهايی ايران را که به اتهام جاسوسی برای اسرائيل و قانون شکنی مذهبی در زندان هستند، خواستار شده است.

کميسيون آمريکايیِ آزادی بين المللی مذهب می گويد قرار است امروز، شنبه، جلسه دادرسی هفت زندانی بهايی که ميتوانند با مجازات اعدام روبرو شوند، برگزار شود.

کميسيون آزادی بين المللی مذهب در توصيف اين اقدام جمهوری اسلامی ايران می گويد اين پرونده نمونه ای از روند ها و عملکرد های عمومی تر «سرکوب حمايت شده توسط حکومت مذهبی است که بحران جاری انتخاباتی ايران را مشخص ميکند.»

تقاضای تجديد نظر از سوی ايالات متحده آمريکا در پاسخ به درخواست روشنک صابری روزنامه نگار آمريکايی ايرانی تبار است که به تازگی به اتهام جاسوسی برای آمريکا محکوم شده بود و نزديک به چهار ماه حبس را در زندان ايران سپری کرد.

کميسيون می گويد دو نفر از بهاييان با خانم صابری که در ماه مه گذشته آزاد شد، در يک سلول در زندان بودند.

ليونارد ليو رئيس کميسيون می گويد که اتهامات عنوان شده عليه اين هفت بهايی زندانی، «بی اساس» است.

رهبران بهايی اتهامات عليه هفت زندانی را رد کرده و ميگويند که آنها هرگز در فعاليت های سياسی شرکت نداشته اند.

کميسيون آزادی بين المللی مذهب در گزارش سالانه خود که در ماه مه منتشر شده است ميگويد که سياست دولت در ايران به انحطاط وضعيت تقريباً همه گروه های غير شيعه مسلمان و بويژه بهائيان در ايران، دامن زده است.

ديانت بهايی مذهبی است که در ايران در قرن نوزدهم متولد شده است اما پس از انقلاب ١٣٥٧ در ايران، ممنوع اعلام گشت. مقامات جمهوری اسلامی ايران ديانت بهايی را کفر تلقی ميکنند و در گذشته پيروان آن را مورد آزار و اذيت، زندان، و اعدام قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG