لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

در دومین روز اجلاس رهبران گروه ۸ تجارت و تغییرات آب و هوا مورد بحث قرار گرفت


در دومین روز اجلاس رهبران گروه هشت و کشورهای درحال رشد، تجارت و تغییرات آب و هوا مورد بحث قرار گرفت.

رهبران گروه هشتگانه کشورهای صنعتی عمده جهان و پنج کشور عمده ای که در روند پیوستن به گروه قرار دارند، بحث های دومین روز جلسه خود در شهر آکوئیلا در ایتالیا را، بر تجارت و تغییر آب و هوا متمرکز ساختند.

رهبران گروه هشت، همراه با همتایان خود از برزیل، چین، هند، مکزیک، و آفریقای جنوبی با نیاز به تکمیل دور مذاکرات تجارت جهانی دوحه تا سال آینده موافق کردند.

رهبران همچنین از همتایانشان در کشورهای در حال رشد خواستند از توافقی که روز چهارشنبه برای کاهش عمیق انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ به دست آمد، پشتیبانی کنند. اما این کشورها، به رهبری چین و هند، حاضر نشدند خود را به هدف های مشخصی متعهد کنند.

پرزیدنت باراک اوباما با رییس جمهوری برزیل ملاقات کرد و با او درباره مسایل مربوط به تغییر آب و هوا و انرژی و نیز بحران سیاسی در هندوراس و ایران به تبادل نظر پرداخت.

سخنگوی کاخ سفید گفت آقای اوباما ابراز امیدواری کرد برزیل از مناسبات تجارتی نزدیک خود با ایران برای تفهیم موضع گروه هشت نسبت به آن کشور استفاده کنند.

در بیانیه گروه در روز چهارشنبه گفته شد رهبران شکیبایی خود را از خودداری ایران از رها کردن برنامه اتمی از دست می دهند. بیانیه همچنین خشونت های پس از انتخابات در ایران و دستگیری روزنامه نگاران را محکوم می کرد.

گروه هشت از کشورهای صنعتی عمده جهان شامل ایالات متحده، ژاپن، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا و روسیه تشکیل می شود.

XS
SM
MD
LG