لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

روسیه بار دیگر از سازمان امنیت و همکاری اروپا انتقاد کرد


روسیه بار دیگر سازمان امنیت و همکاری اروپا را سرزنش کرد. انتقاد روسیه از این سازمان به دلیل اقدام آن در مساوی دانستن جنایات نازی ها و طرفداران استالین در جنگ جهانی دوم است.

وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه قطعنامه سازمان امنیت و همکاری اروپا را که هفته گذشته صادر شد، غیرقابل قبول خواند. آندری نسترنکو سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت این قطعنامه « تاریخ را به خاطر اهداف سیاسی، مخدوش می کند».

قطعنامه سازمان امنیت و همکاری اروپا پیشنهاد می کند ۲۳ اوت، روز گرامیداشت قربانیان نازی های آلمان و استالینیست های شوروی سابق نامگذاری شود.

هدف از صدور این قطعنامه یادآوری سقوط کمونیسم در اروپای شرقی در سال ۱۹۸۹ بود و به پیشهاد لیتوانی و اسلوونی انجام شد. نمایندگان روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا به آن رأی ندادند. قطعنامه همچنین می گوید اروپای قرن بیستم شاهد دو حکومت خودکامه بود- یکی نازی ها و دیگری اتحاد جماهیر شوروی و هر دو مرتکب نسل کشی و جنایات جنگی علیه بشریت در اروپا شدند.

در ۲۳ اوت ۱۹۳۹ دولت نازی آلمان و اتحاد جماهیر شوروی قراردادی امضا کردند که اروپا را به دو بخش تقسیم کرد و زمینه را برای آغاز جنگ جهانی دوم هموار ساخت .

XS
SM
MD
LG