لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

صدها نفر در تظاهرات سالگرد ۱۸ تیر در تهران شرکت کردند


شاهدان در تهران می گویند در سالگرد قیام دانشجویان، صدها نفر با نادیده گرفتن هشدارهای دولت، در تظاهرات اعتراض آمیزی شرکت کرده اند.

گزارش شاهدان حاکی است نیروهای امنیتی مجهز به باتون و ابزار ضد شورش، برای متفرق ساختن معترضینی که سعی داشتند در نزدیکی دانشگاه تهران، مرکز قیام در ده سال پیش جمع شوند، به گاز اشک آور متوسل شدند.

شاهدان در تهران می گویند پلیس روز پنجشنبه با تظاهر کنندگانی که هشدار دولت علیه برپایی اعتراضات را نادیده گرفتند، به زد و خورد پرداخت.

به گفته شاهدان، پلیس تیرهای هوایی شلیک کرد و همچنین برای عقب زدن معترضینی که سعی داشتند در دانشگاه تهران جمع شوند، به گاز اشک آور و باتون متوسل شد.

شاهدان می گویند حدود ۳ هزار تظاهر کننده در نزدیکی دانشگاه، محل یک قیام دانشجویی در ۱۰ سال پیش، جمع شدند. بعضی شعار می دادند «مرگ بر دیکتاتور»، و برخی زباله دان ها را آتش زدند.

به گفته شاهدان، پلیس تعدادی از معترضین را بازداشت کرد، و بسیج نیز با تمام نیروی خود حضور داشت.

طرفداران میر حسین موسوی مردم را به برپایی تظاهرات به مناسبت دهمین سالگرد سرکوب مرگبار دانشجویان دعوت کرده بودند.

مقامات هشدار دادند که نیروهای امنیتی هر اعتراضی را «درهم خواهند شکست.» خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از مرتضی تمدن فرماندار تهران گفت هیچ مجوزی برای تظاهرات و تشکیل اجتماعات صادر نشده است، و به هرکسی که ممنوعیت اعتراض را نادیده بگیرد، «پاسخی کوبنده» داده خواهد شد.

حضور نیروهای امنیتی در بسیاری از مناطق تهران، از جمله خیابان های نزدیک به دانشگاه تهران، سنگین گزارش شده است.

روز ۱۸ تیر ۱۳۷۸، نیروهای امنیتی در پی اعتراض آرام دانشجویان، به خوابگاه دانشگاه حمله کردند. بسیاری از دانشجویان هدف ضرب و شتم قرار گرفتند و دستگیر شدند. مقامات گفتند در جریان سرکوب یک دانشجو جان سپرد. گروه های اوپوزیسیون می گویند هشت تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG