لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

آرامش در استان سین جیانگ در غرب چین برقرار می شود


پایتخت استان سین جیانگ در غرب چین روز پنجشنبه آرام بود، و افراد پلیس ضد شورش برای جلوگیری از تکرار خشونت های قومی مرگبار در خیابان ها گشت می زدند.

نیروهای امنیتی در سراسر شهر «ارومچی» مستقر شده اند، و در حالی که زندگی به آرامی به حال عادی باز می گردد، پیام هایی در هماهنگی نژادی از بلندگوها پخش می کنند.

دولت می گوید در شورش های روز یکشنبه ۱۵۶ تن جان سپردند و در زد و خورد بین اویغورهای مسلمان و چینی های «هان» حدود یک هزار نفر زخمی شدند. پلیس برای برقراری نظم مداخله کرد.

هو جیانتائو، رییس جمهوری چین، روز پنجشنبه در پکن با مقامات حزب کمونیست ملاقات کرد و درباره نا آرامی های سین جیانگ با آنها به بحث پرداخت. خبرگزاری دولتی شین هوا می گوید رهبران حزب قول دادند مجازات های جدی علیه هرکسی که در شورش دست داشته باشد، وضع کنند.

پکن «نیروهای متخاصم خارجی» و «جدایی خواهان» را مسئول دامن زدن به خشونت در سین جیانگ دانسته است. چندین مقام از «ربیعه قدیر»، تبعیدی ساکن آمریکا، به عنوان طراح اصلی نا آرامی ها نام برده اند. او این اتهام را تکذیب کرده است.

اویغورها ترک زبانانی هستند که نزدیک به نیمی از جمعیت ۲۰ میلیونی سین جیانگ را تشکیل می دهند، و سالها شکایت کرده اند که به دلیل افزایش تعداد چینی های «هان» به حاشیه رانده شده اند. سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت پکن پیشنهاد ترکیه را برای مطرح ساختن بحران سین جیانگ در شورای امنیت سازمان ملل متحد رد می کند.

XS
SM
MD
LG