لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

هفت عضو مجلس نمایندگان آمریکا می گویند سی آی ای سال ها به آنان اطلاعات غلط داده است


گروهی از نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا می گویند رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، تـایید کرد که از سال ۲۰۰۱ تا ماه گذشته، به نمایندگان کنگره اطلاعات نادرست داده شده است.

این هفت نماینده دمکرات عضو کمیته امنیت مجلس نمایندگان می گویند «لئون پانتا» رییس سی آی ای اخیراً پذیرفت که بعضی مسئولان ارشد این سازمان «برخی اقدامات خاص» را از تمامی اعضای کنگره مخفی کرده و از سال ۲۰۰۱ تاکنون به آنان اطلاعات غلط داده اند.

پیشتر، نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت سی آی ای موجب گمراه شدن او درباره استفاده از روش شکنجه شبیه سازی غرق شدن درمورد مظنونان تروریسم در گزارش سال ۲۰۰۲ خود شده است. خانم پلوسی پس از طرح این موضوع به شدت از عملکرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا انتقاد کرد. لئون پانتا ادعای نانسی پلوسی را رد کرده است.

روش شبیه سازی غرق شدن در زمان دولت جرج بوش درمورد زندانیان مظنون به همکاری با تروریسم اعمال می شد. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، این تکنیک اعتراف گیری را شکنجه خوانده است. دولت جرج بوش اعلام کرده بود روش های خشن بازجویی درمورد مظنونان موجب استخراج برخی اطلاعات باارزش از آنان شده است.

گروه هفت نفره نمایندگان دمکرات ادعای خود را در نامه ای خطاب به آقای پانتا اعلام کرده اند. آنان در این نامه از او می خواهند که اظهارات خود در ماه مه را تصحیح کند. او گفته بود گمراه کردن و دادن اطلاعات نادرست به کنگره در سیاست سی آی ای نیست.

XS
SM
MD
LG