لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

عراقی ها با سکوت به اعتراض ها و تظاهرات در ايران واکنش نشان ميدهند


واشنگتن تايمز زير عنوان "سکوت عراقی ها در مورد اعتراض ها در ايران" می نويسد زدوخوردهای خيابانی، و ديگر اعتراض های پس از انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری ايران درماه گذشته، چند هفته است که خبرهای منطقه و جهان را تحت الشعاع قرار داده است، اما در عراق، رقيب ديرين ايران ، چنين خبرهائی بندرت مطرح ميشود.

واشنگتن تايمز می نويسد هنگامی که از دهها سياستمدار عراقی خواسته شد در باره وقايع جاری در ايران اظهار نظر کنند، يا امتناع کرند، و يا گفتند اين وقايع يک مسئله داخلی مربوط به ايران است.

واشنگتن تايمز می نويسد يک دليل اين سکوت و خاموشی نفوذی است که دولت ايران بر اين همسايه غربی خود از شش سال پيش پيدا کرده است که آمريکا صدام حسين هدف انتقام جوئی ايران را سرنگون ساخت. بسياری از رهبران عراق که شيعه هستند، از جمله نوری المالکی نخست وزير، هنگامی که صدام در قدرت بود، در ايران زندگی تبعيدی داشتند.

واشنگتن تايمز می نويسد در جريان سرنگون سازی صدام بعضی مقامات آمريکائی ميگفتند يک عراق دمکراتيک می تواند بر سياست های داخلی ايران نيز اثربگذارد . اکنون نگرانی آن است که اگر ايران در سرکوب ساختن اعتراض های دمکراتيک موفق شود بتواند بر دمکراسی جوان و پويای عراق اثری منفی بگذارد

* صدها مرد و زن جوان در تهران بی اعتنا به اخطارهای سرکوبی به صحنه تظاهرات و اعتراض بازگشتند

واشنگتن پست زير عنوان "اعتراض صدها نفر در ايران بی اعتنا به اخطارسرکوبی" می نويسد صدها مرد و زن جوان روز پنجشنبه در تهران، همزمان با برنامه ريزی فعالان مخالف برای احيای اعتراض های خيابانی، به رغم اخطار مقامات در مورد درهم کوبيدن هر گونه تظاهرات جديد، شعار مرگ بر ديکتاتور سر دادند، و از پليس باتون به دست گريختند.

واشنگتن پست می نويسد حاميان ميرحسين موسوی رهبر مخالف ازچند روز پيش، در اولين تلاش عمده برای بازگشت به خيابانها پس از سرکوب شدن تظاهرات بزرگ دو هفته پيش آنها در جريان تلاطم و ناآرامی پس از انتخابات توسط نيروهای امنيتی، خواستار اعتراض هائی جديد در تهران و شهرهای ديگر برای روز پنجشنبه شده بودند.

واشنگتن پست می نويسد مقامات ايرانی تلاطم و ناآرامی های پس از انتخابات را به کشورهائی دشمن و به قصد بی اعتبار جلوه دادن تجديد انتخاب احمدی نژاد نسبت ميدهند و ميگويند بعضی از توقيف شدگان در شکل بخشيدن به ناآرامی ها اقرار کرده اند، اما معترضين ميگويند اقرارها با توسل به زور گرفته شده است

* مقامات ميگويند دو هزار نفر را آزاد کرده اند اما هزار و پانصد نفر ديگر را در زندان نگاه داشته اند

نيويورک تايمز زير عنوان "اخطارايران به مخالفين در مورد پاسخی کوبنده به اعتراض ها" می نويسد مقامات ايرانی، با پيشدستی، برای جلوگيری ازاحيای اعتراض های خيابانی درپی چند روز سکون و خاموشی، به مخالفين گفتند تظاهراتی که برای روز پنجشنبه تدارک ديده اند غير قانونی است، و با واکنشی کوبنده روبرو ميشود.

نيويورک تايمزمی نويسد معترضين درنظرداشتند روزپنجشنبه به مناسبت دهمين سال برخوردی خشن، که درجريان آن دانشجويان معترض کتک خوردند و به زندان افتادند، تظاهرات کنند. اعتراض ها می تواند تظاهرات پس ازانتخابات مورد اختلاف دوازدهم ژوئن را تجديد کند، که به يک سرکوب رسمی منجر شد.

نيويورک تايمزمی نويسد مقامات ايرانی روزچهارشنبه گفتند دوهزار نفر را که برای شرکت در تظاهرات توقيف شده بودند آزاد کرده اند، اما به گزارش سرويس خبری دولتی Press TV هزار و پانصد نفربرای محاکمه در زندان نگاه داشته شده اند.

XS
SM
MD
LG