لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

گروه هشت خشونت های مرگبار بعد از انتخابات ايران را تاسف بار خواند


رهبران گروه هشت در نشست خود در ايتاليا خشونت های مرگبار بعد از انتخابات ايران را بسيار تاسف بار خواندند و بازداشت روزنامه نگاران را نيز عملی غیر قابل قبول توصيف نمودند.

مقامات آمریکا می گویند شامگاه چهارشنبه رهبران گروه ٨ بیانیه ای محکم و پراهميتی را در مورد ایران صادر کردند.

مقامات می گویند رهبران کشورهای صنعتی بتدريج صبر و شکیبایی خود را به دليل امتناع جمهوری اسلامی ايران از اجابت تعهدات بین المللی خود برای رها کردن برنامه مشکوک تسليحات اتمی، از دست ميدهند.

رهبران گروه ٨ اعمال تحریمهای جدیدی را در روز چهارشنبه مطرح نساختند. نيکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، گفت هشت کشور توافق کرده اند تا يکبار ديگر به مذاکرات با ايران تا ماه سپتامبر که نشست عمده ديگری برگزار ميشود، فرصت راهگشايی بدهند.

گروه ٨ همچنین از جمهوری اسلامی ايران خواسته است که به کارکنان سفارت خانه ها در ايران اجازه کار بدون مانع تراشی بدهد و بيانيه انکار هولوکاست محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، را محکوم کرده است.

بیانیه گروه ٨ همچنين برنامه تسليحات اتمی و آزمايشهای موشکی کره شمالی را محکوم کرد. رهبران همچنين پشتیبانی خود را از مبارزات پاکستان عليه تروریسم اعلام کردند.

مقامات ایالات متحده در اجلاس همچنین اعلام کردند باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا، يک نشست امنیت هسته ای را در ماه مارس، میزبانی خواهد کرد. مقامات ميگويند که پرزيدنت اوباما نمیخواهد منتظر شود تا يک عمل تروریسم هسته ای اتفاق بيفتد تا که به ايمن سازی اين مواد خطرناک و شکستن بازار سیاه مرتبط با آن، مبادرت کند.

در رويدادی ديگر در روز چهارشنبه رهبران گروه ٨ هدف کاهش عمیق در انتشار گازهای گلخانه ای را که عموماً مسؤل گرمايش زمين توصيف ميشود، اعلام کردند.

در ارتباط با مسایل اقتصادی رهبران کشورهای صنعتی تعهد خود را برای حمایت از رشد مالی و مخالفت خود را با موانع تجاری، مورد تأکيد قرار دادند.

اهمّ مسایل دیگری که انتظار می رود در اين اجلاس مطرح شوند عبارتند از مساله گرسنگی در جهان، کمک به کشورهای در حال توسعه، بحران سیاسی در هندوراس، و خشونت های قومی در منطقه سینکیانگ در چین.

قرار است رهبران گروه ٨ در روز پنجشنبه با همتایان خود از کشورهای در حال توسعه، ديدار کنند.


XS
SM
MD
LG