لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۸

پرزيدنت اوباما انتقال کنترل شهرهای عراق به نيروهای عراقی را رویدادی مهم و یک نقطه عطف نامید


ارتش آمريکا انتقال کنترل شهرهای عراق به نیروهای امنیتی کشور را تکمیل کرده است. این اقدام بخشی از توافقی بود که ایالات متحده و عراق در سال ۲۰۰۸ به آن رسیدند. قبول مسئولیت امنیت شهرها از سوی نیروهای آن کشور در روز ۳۰ ژوئن صورت گرفت و عراقی ها این روز را یک تعطیل ملی اعلام کردند.

پرزیدنت باراک اوباما این انتقال را رویدادی مهم و یک نقطه عطف نامید و گفت مردم عراق این روز را بدرستی جشن می گیرند:
**** این گامی مهمی به پیش است، یک عراق مستقل و متحد به در دست گرفتن کنترل سرنوشت خود ادامه می دهد.

سربازان آمريکائی در سال ۲۰۰۳ در راس یک ائتلاف چند ملیتی از نیروها صدام حسین دیکتاتور عراق را از قدرت برکنار کردند. استراتژی پرزیدنت اوباما این است که تیپ های رزمی آمريکا تا سپتامبر ۲۰۱۰ و تمام نیروهای آمريکا تا پایان ۲۰۱۱ از عراق خارج شوند.

پرزیدنت اوباما یادآور شد که عراق هنوز با "روزهای دشواری" روبرو است ، و بعنوان نمونه به بمبگذاری تروریستی در ۳۰ ژوئن که بیش از ۴۰ تن را کشت اشاره کرد:
**** و کسانی هستند که نیروهای امنیتی عراق و اراده مردم عراق را از طریق بمبگذاری های فرقه ای بیشتر و کشتن شهروندان بی گناه آزمایش خواهند کرد.

ژنرال ریموند او دی ِار نو، فرمانده نیروهای چند ملیتی در عراق گفت القاعده، هرچند ضعیف شده، به کشتن عراقی های بی گناه ادامه می دهد و بیهوده سعی دارد به خشونت های فرقه ای در کشور دامن بزند. ژنرال اودی ار نو گفت ایران نیز با دادن آموزش و اسلحه به شبه نظامیان افراطی در داخل عراق، همچنان یک مشکل است.

اما، او یادآور شد که توانایی نیروهای امنیتی عراق در سال گذشته بسیار بیشتر شده است، و وی امیدوار است که کشور بعنوان یک "عراق امن، با ثبات و حاکم بر خود " پیش برود.

پرزیدنت اوباما ابراز اطمینان کرده است که عراقی ها قادر خواهند بود آنچه را تاکنون در کشورشان بدست آمده است حفظ کنند:
**** آینده به کسانی تعلق دارد که می سازند، نه به کسانی که ویران می کنند. و انتقال مسئولیت های امنیتی، دلیل دیگری است که ثابت می کند کسانی که سعی داشته اند عراق را به مُغاک تفرقه و جنگ داخلی بکشانند؛ در جهت اشتباه تاریح قرار دارند.

پرزیدنت اوباما گفت: کارهای بیشتری باید انجام گیرد، ولی ما در حمایت از یک عراق مستقل، باثبات و متکی بخود به پیشرفت های مهمی دست یافته ایم.

XS
SM
MD
LG