لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

تمرکز اجلاس رهبران گروه هشت بر وضعیت اقتصادی و گرمایش جهان خواهد بود


رهبران گروه هشت می گویند در بحث های مربوط به مقابله با پدیده گرمایش زمین پیشرفت می کنند

رهبران هشت کشور صنعتی عمده جهان کنفرانس سه روزه در ایتالیا گزارش می دهند در بحث های خود در باره کوشش برای مقابله به پدیده گرمایش زمین پیشرفت می کنند.

مقامات آمریکایی در اجلاس گروه هشت، که در شهر زلزله زده لاکیلا در مرکز ایتالیا تشکیل شده است، می گویند رهبران موافقت کرده اند سال ۲۰۲۰ را به عنوان هدفی برای کاهش تشعشع گازهای گلخانه ای تا ۸۹ درصد تعیین کنند. این اقدام بخشی از کوشش برای کاهش ۵۰ درصد میزان تشعشع از سطوح سال ۱۹۹۰ خواهد بود.

در مسایل اقتصادی، رهبران گروه هشت بر تعهد خود به پشتیبانی از رشد اقتصادی، رد اقدامات حمایت از صنایع داخلی و باز نگاهداشتن بازارها تاکید گذاشتند.

پیشتر در گزارش های خبری گفته می شود پیش نویس بیانیه ای که در دست بررسی است یادآور نشانه هایی از تثبیت اقتصادی می شود، اما هشدار می دهد که خطرات مهمی باقی است. بیانیه تعهد رهبران را به آماده ساختن استراتژی های خروج از اقدامات فوق العاده فعلی، زمانی که شرایط کشورها اجازه دهد، یادآور می شود.

انتظار می رود رهبران گروه هشت همچنین درباره امنیت غذایی، کمک به کشورهای درحال رشد، بحران سیاسی در ایران و هندوراس، تغییر آب و هوا، گسترش تسلیحات اتمی، گرسنگی جهانی و خشونت قومی در منطقه سین جیانگ چین نیز بحث کنند.

پیش از آغاز کنفرانس، برخی از رهبران از ویرانه های ناشی از زمین لرزه نیرومند در ماه آوریل در لاکیلا، که نزدیک به ۳۰۰ کشته برجا گذاشت، دیدن کردند. پیش از کنفرانس، سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان را به تماشای روستای «اونا»، که در زمین لزره تقریبا بخش بزرگی از آن ویران شد برد. همچنین پرزیدنت اوباما از مرکز ویران شده لاکیلا دیدن کرد.

آقای اوباما از مسکو و در پی دیداری با دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، به ایتالیا رفت. آنها موافقتنامه ای برای پیمان جدید کاهش تسلیحات اتمی دو کشور امضا کردند.

یک مشاور اقتصادی پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه در لاکیلا به خبرنگاران گفت رهبران گروه هشت احتمالا سعی خواهند کرد بین اطمینان از ادامه رشد اقتصاد و بازگرداندن هزینه ها به سطوحی قابل دوام موازنه ای برقرار شود.

آقای اوباما پیش از آن که رهسپار لاکیلا شود با جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا، ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG