لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

تفنگداران دريايی آمريکا پناهگاه کليدی طالبان را از ميان برداشتند


مقامات در افغانستان خبر ميدهند بمبی که در کاميونی در نزديکی يک مدرسه در جاده ای در ولايت لوگر کار گذاشته شده بود وقتی دانش آموزان در حال رفتن به مدرسه بودند با کنترل از راه دور توسط حمله کنندگان منفجر شده و ۲۵ نفر که شامل ۱۲ دانش آموز بود را به هلاکت رسانده است.

در همين حال فرمانده ارشد ۴ هزار تکاور دریایی آمریکا که ستیزه گران طالبان در ایالت هلمند را تعقیب می کنند می گوید نيروهای وی شورشيان را از بحش بزرگی از ولايت هلمند بيرون رانده اند.

سرتیپ لری نیکلسون روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت برای به انجام رساندن مأموريت خود در ولايت هلمند نيروی کافی در اختيار دارد اما برای تأمين صبات در کل منطقه صدها سرباز افغان که در حال حاضر نیروهای زیر فرمان آمریکا را همراهی می کنند، کافی نیستند. او گفت سربازان اضافی افغان توانایی نیروی آمریکا را برای شناختن جامعه و تشخیص مشکلات بیشتر خواهد کرد.

در این میان، نیروهای بین المللی و افغان به فرماندهی آمریکا، در حمله شبانه به قرارگاه های ستیره گران در مرکز افغانستان، چندین شورشی و یک غیر نظامی را کشتند.

مقامات نظامی روز چهارشنبه گفتند در جریان عملیات جستجو در ایالت غزنی، گلوله ای کمانه کرده وپس از برخورد به زنی، او را کشت.

پیشتر، شورشیان طالبان در حمله ای به یک پاسگاه پلیس در ایالت نورستان، هشت پلیس را کشتند و هشت نفر دیگر را به اسارت گرفتند.

مقامات می گویند در نبرد که روز سه شنبه آغاز شد، ۲۱ شورشی نیز کشته شدند.

«جمال الدین بدر» والی نورستان می گوید نبرد ادامه دارد و به نیروهای کمکی فوری نیاز است. وزارت دفاع افغانستان می گوید برای اعزام بیش از ۱۰۰ سرباز به منطقه آماده می شود. ایالت نورستان با مناطق قبیله ای پاکستان که شورشیان طالبان در آنها نیز فعال هستند هم مرز است.

روز چهارشنبه، وزیر دفاع بریتانیا گفت وضع در افغانستان جدی است و هنوز روشن نیست. او در سخنانی در لندن یادآور شد موفقیت در آنجا تدریجی است.

پیشتر، وزارت دفاع بریتانیا گفت یک سرباز آن کشور سه شنبه شب در انفجاری در ایالت هلمند در جنوب افغانستان کشته شد.

گزارش می رسد یک سرباز آمریکایی نیز در ایالت فراه کشته شد.

XS
SM
MD
LG