لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

نیروهای امنیتی چین در شهر «اورومکی» گشت می زنند


شمار بزرگی از نیروهای امینتی چین در کوشش برای فرونشاندن سه روز خشونت های قومی، در شهر «اورومکی» پایتخت استان سین جیانگ گشت می زنند.

هو جیانتائو، رییس جمهوری چین، روز چهارشنبه برای مقابله با شورش های مرگبار در اورومکی از کنفرانس رهبران گروه هشت در ایتالیا به کشورش بازگشت. نیروهای امنیتی در آزاد راه اصلی شهر که محله های اویغور و «هان» را از یکدیگر جدا می کند، مستقر شده اند.

علی رغم حضور نیروهای نظامی در خیابان ها، و پرواز هلیکوپترها در آسمان شهر، گزارش می رسد روز چهارشنبه چندین حادثه جدید روی داد. گزارش ها حاکیست که چینی های «هان» به اویغورهای مسلمان در سراسر اورومکی حمله می کردند.

در استان سین جیانگ در پی آشوب هایی که از روز یکشنبه ۱۵۶ کشته و حدود یک هزار مجروح برجا گذاشته ، مقررات منع آمد و شد به اجرا درآمده است.

رهبر حزب کمونیست اورومکی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت هر کسی در ارتکاب قتل در ارتباط با خشونت مجرم شناخته شود، اعدام خواهد شد.

مقامات امنیتی در اورومکی در اقدامی که هدف آن را جلوگیری از نا آرامی های بیشتر می نامند، دسترسی به اینترنت و سرویس تلفن همراه را در بخش هایی از شهر بسته اند. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت «نیروهای خارجی» از این سرویس ها برای تحریک مردم به خشونت استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG