لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

رهبران گروه هشت درباره بحران سیاسی در ایران بحث می کنند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، برای شرکت در اجلاس گروه هشت و گفت و گو با قدرتمندترین رهبران جهان به ایتالیا رفته است.

این جلسه در شهر لاکیلا در مرکز ایتالیا تشکیل شده است، در آنجا نزدیک به ۳۰۰ تن در زمین لرزه نیرومندی که در ماه آوریل روی داد کشته شدند.

انتظار می رفت وضعیت اقتصادی جهان در کانون جلسه کاری رهبران در آغاز اجلاس سه روزه قرار داشته باشد. آنها به بررسی این موضوع خواهند پرداخت که آیا برای سامان دهی اقتصادی باید گام های دیگری برداشته شود یا نه، و هزینه تحریک اقتصادی در چه نقطه ای باید پایان گیرد.

یک مشاور اقتصادی پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه در لاکیلا به خبرنگاران گفت رهبران گروه هشت احتمالا سعی خواهند کرد بین اطمینان از ادامه رشد اقتصاد و بازگرداندن هزینه ها به سطوحی قابل دوام موازنه ای برقرار شود.

انتظار می رود در جلسه گروه هشت درباره تجارت، تغییرات آب و هوا، امنیت غذایی، و کمک به کشورهای درحال رشد بحث شود. بحران سیاسی در ایران و هندوراس، و خشونت قومی در منطقه سین جیانگ چین از جمله مسایل دیگر است.

آقای اوباما پیش از آن که رهسپار لاکیلا شود با جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا، ملاقات کرد.

او از مسکو و در پی دیداری با دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، به ایتالیا رفت. آنها موافقتنامه ای برای پیمان جدید کاهش تسلیحات اتمی دو کشور امضا کردند.

XS
SM
MD
LG