لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۹

زنان افغانستان در پیشرفت کشور جنگزده خود و برقراری ثبات در آن حیاتی هستند


زنان افغانستان در پیشرفت کشور جنگزده خود و برقراری ثبات در آن حیاتی هستند
زنان افغانستان در پیشرفت کشور جنگزده خود و برقراری ثبات در آن حیاتی هستند
<!-- IMAGE -->

"ملان ور ویر"، سفیر سیار امریکا در امور زنان می گوید: زنان افغانستان در پیشرفت کشور جنگزده خود و برقراری ثبات در آن حیاتی هستند. او اخیرا گفت: ما می دانیم هیچ کشوری اگر نیمی از جمعیت آن عقب نگاهداشته شوند نمی تواند کامیاب شود. و آنگونه که پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در دانشگاه قاهره یاد آور شد، ما می دانیم که دخترانمان می توانند باندازه پسرانمان در پیشرفت جامعه موثر باشند.

خانم "ور ویر" گفت: واقعیت این است کشورهایی که زنان را سرکوب می کنند از نطر اقتصادی نیز عقب می روند و به احتمال بیشتر به کشورهای شکست خورده تبدیل می شوند. به این دلیل است که ایالات متحده بر تلاش های خود برای کمک به زنان افغانستان در مشارکت کاملتر در جامعه می افزاید. یک نمونه این کوشش، برنامه ۲٧ میلیون دلاری جدیدی است که برای کمک به سازمان های غیر دولتی برهبری زنان افغانستان در سطوح محلی به اجرا گذاشته است. این برنامه اقداماتی از جمله توسعه اقتصادی، سواد آموزی، آموزش مهارت های شغلی و مراقبت های بهداشتی را شامل می شود.

مشارکت سیاسی برای افزایش قدرت زنان افغان بسیار مهم است. افغانستان در میانه یک کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری و شوراهای ایالتی قرار دارد. دو زن کاندیدای ریاست جمهوری هستند و بیش از یکصد زن برای کسب کرسی هایی در شوراها رقابت می کنند. ایالات متحده خواهان کمپین معتبر، فراگیر و امنی شده است که در آن کاندیداهای زن و مرد بتوانند بدون هیچ محدودیتی بر آزادی آمد وشد آنها ، و تضمین ایمنی شان، شرکت کنند.

امنیت، مقوله ای است که برای زنان افغانستان نگران کننده است. خانم ورویر، سفیر سیار امریکا در امور زنان گفت : خشونت علیه زنان و دختران ، فراگیر است و کارهای زیادی برای مقابله با آن باید انجام گیرد، که دسترسی به نهادهای مسئول اجرای عدالت، آموزش مدنی ، و مجارات بزهکاران از آن جمله است. دختران بیشتری به مدرسه می روند، اما طالبان برای آنها موانعی ایجاد می کنند. تنها در سال گذشته ، بیش از ٧۰۰ مدرسه را بستند یا آتش زدند، و اینک صدها هزار دختر قادر نیستند به آموزش رسمی دسترسی پیدا کنند.

خانم ورویر روشن ساخت که پیشرفت درافغانستان باید نه فقط در واژه های نظامی ، بلکه در میزان مشارکت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان در بازسازی کشور و پاسداری از حقوقشان، اندازه گیری شود.

XS
SM
MD
LG