لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

در منطقه مسلمان نشین چین حکومت نظامی برقرار شد


رسانه های دولتی چین می گویند دولت در منطقه خین جیانگ در غرب کشور، در پی ناآرامی هایی که شهر اورومکی را فلج ساخته، حکومت نظامی اعلام کرده است.

مقام ارشد چین در ارومکی، بی ژین رهبر حزب کمونیست، روز سه شنبه گفت مقامات همچنین در کوشش برای جلوگیری از ناآرامی های بیشتر، سرویس های اینترنت و تلفن همراه را در بخش هایی از شهر بسته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت «نیروهای خارجی» از این سرویس ها برای دامن زدن به خشونت استفاده می کنند.

هر دو مقام مشخصا «ربیا کدیر» رهبر تبعیدی اویغور، مستقر در آمریکا، را مسئول شورش های روز یکشنبه که دست کم ۱۵۶کشته برجا گذاشت دانستند.

پلیس نخست با صدها معترض، که اکثرا زن بودند روبرو شد. آنها گفتند اعضای خانواده هایشان پس از آشوب های روی یکشنبه، خودسرانه بازداشت شدند.

اواخر روز، پلیس ضد شورش برای متفرق ساختن هزاران معترض چینی گروه قومی «هان» به گاز اشک آور متوسل شد، آنها که از جمله به چماق، بیل و چاقو مسلح بودند به خیابان ها ریختند.

جمعیت، مغازه ها و کیوسک های غذا متعلق به اویغور ها را در هم شکستند. رهبر حزب کمونیست وارد صحنه شد و در سخنانی خطاب به جمعیت، ربیا کدیر را محکوم کرد.

همچنین گزارش می رسد در شهر کاشگر در نزدیکی مرز خین جیانگ با پاکستان نیز اویغور ها شورش کردند.

کمیسر عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد از مقامات چین و گروه های قومی در خین جیانگ خواست از خشونت بیشتر پرهیز کنند.

تنش بین «هان» ها و اویغورها ماه پیش در پی انتشار شایعه ای در یک کارخانه اسباب بازی در کواندونگ شدت گرفت که در آن گفته می شد دو کارگر اویغور به دو دختر چینی تجاوز کرده اند. زدوخورد شدیدی در گرفت و دو نفر کشته شدند.

خبرگزاری رسمی چین روز سه شنبه گفت پلیس یک نفر را درارتباط با درگیری، از جمله دو مظنون شایعه پراکنی در اینترنت را بازداشت کرده است.

رسانه های دولتی گفتند پلیس ۱۴۳۴مظنون را در زدوخوردهای مرگبار ، که بیش از یک هزار نفر زخمی کرد، دستگیر کرده است.

گروه های اویغور می گویند خشونت از ناراحتی اویغورهای مسلمان از کنترل بیش از اندازه گروه قومی اکثریت چین – هان – بر زندگی آنها ناشی می شود.

یک ناراضی اویغور و یکی از رهبران دانشجویان در تظاهرات میدان تیان آن من پکن در سال ۱۹۸۹روز سه شنبه به خبرنگاران گفت اویغور ها با سرکوب و تبعیض گسترده در چین روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG