لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

پرزیدنت اوباما با پيامی برای مردم روسيه ديدار خود از آن کشور را پايان داد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به دیداری دو روزه با رهبران روسیه در مسکو پایان می دهد و بر هدف ها و منافع مشترکی دو کشور تاکید می گذارد. پرزيدنت اوباما از مسکو عازم نشست کروه هشت در ايتاليا است.

آقای اوباما روز سه شنبه در سخنانی در جمع دانشجویان در دانشگاه جدید اقتصاد در مسکو، جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی و شکست دادن افراط گرایی خشن را از جمله چنین منافعی دانست و گفت مساله گسترش تسلیحات اتمی «چالش اصلی در قرن ۲۱» است. او به توافق روز دوشنبه با دیمیتری مدودیف همتای روسی خود با پیمان دوجانبه جدیدی اشاره کرد که شمار سلاح های اتمی و ابزار حمل آنها را در زرادخانه های آمریکا و روسیه کاهش خواهد داد.

آقای اوباما بر هدف خود برای بهبود مناسبات با روسیه بار دیگر تاکید گذاشت و علاقه آمریکا را به یک روسیه نیرومند، صلح جو و کامیاب یاد آور شد.

رییس جمهوری آمریکا گفت هر دو ملت باید در مخالفت با کوشش های ایران و کره شمالی برای دست یابی به تسلیحات اتمی و افزایش توانایی های تسلیحاتی خود متحد شوند. او گفت هدف سیستم دفاع موشکی پیشنهادی برای اروپا، که روسیه بشدت با آن مخالف است، جلوگیری از حمله بالقوه ای از ایران است. آقای اوباما گفت اگر تهدید اتمی ایران از بین برود، به سیستم دفاع موشکی نیز نیاز نخواهد بود. با این حال، وزیر امور خارجه روسیه بر نظر کشور خود که استقرار چنین سیستمی بر آینده کاهش های تسلیحات اتمی دو جانبه سایه ای از تردید خواهند انداخت، بار دیگر تاکید گذاشت.

آقا اوباما همچنین گفت نه واشنگتن و نه مسکو، هیچکدام نمی خواهند طالبان بر افغانستان و پاکستان مسلط شوند.

او همچنین از روسیه که موافقت کرده است به آمریکا اجازه دهد از طریق خاک آن کشور تدارکاتی برای نیروهایش در افغانستان حمل کند قدردانی کرد.

گرمای جهانی، دمکراسی و نیاز ملت ها به کار با یکدیگر از طریق نهادهای بین المللی، از جمله هدف های مشترک دیگری بود که آقای اوباما در سخنرانی خود در مسکو یاد آور شد و گفت آمریکا به دمکراسی پای بند است، زیرا دولت هایی که «برای بقا و شکوفایی» مردم خود خدمت می کنند، کمتر با احتمال تبدیل شدن به دولت های شکست خورده روبرو هستند.

آقای اوباما همچنین سعی کرد نگرانی های مسکو از پیوستن کشورهای شوروی سابق مانند گرجستان و اوکراین به ناتو را کاهش دهد، و گفت ناتو خواهان همکاری با روسیه است، نه رویارویی با آن.

پرزیدنت اوباما سپس در جلسه ای با حضور رهبران بازرگانی روسیه و آمریکا، به قابلیت افزایش تجارت سالانه ۳۶ میلیارد دلار بین دو کشور اشاره کرد، با این حال گفت چنین افزایشی به گسترش پاسخگویی و حکومت قانون که سرمایه گذاران به آنها متکی هستند نیاز دارد.

آقای اوباما با فعالان اوپوزیسیون در مسکو نیز ملاقات کرد و حمایت خود را از حق مردم برای زیستن آنگونه که انتخاب می کنند و برخورداری از ارزش های جهانی دمکراسی و مطبوعات آزاد ابراز داشت.

پیشتر در روز سه شنبه، رییس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، در خانه او در حومه مسکو صبحانه صرف کرد.

پوتین گفت کشور او امیدوار است تحت رهبری رییس جمهوری جدید آمریکا مناسبات دو کشور بهتر شود. آقای اوباما کارهای فوق العاده آقای پوتین به عنوان رییس جمهوری و نخست وزیر را ستود، و هر دو گفتند مذاکرات «فرصتی عالی» برای تقویت بیشتر مناسبات دو جانبه فراهم آورده است.

XS
SM
MD
LG