لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

موسوی: حرکت مخالفين به دور از تظاهرات عمومی و به شکل فعاليت های سياسی ادامه يابد


ميرحسين موسوى رهبر اپوزيسيون پس از گذشت حداقل يک هفته برای نخستين بار در ميان مردم ظاهر شد و اعلام کرد که فعاليت خود را عليه دولتی که به گفته وی فاقد مشروعيت است، ادامه خواهد داد.

آقای موسوی توصيه کرد که حرکت مخالفين به دور از تظاهرات عمومی و به شکل فعاليت های سياسی، ادامه يابد. آقای موسوی گفت که وی و طرفداران او در چارچوب قانون به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

همچنين روز دوشنبه آيت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران گفت که ايران به قدرت های خارجی که سعی در بهره برداری از اختلافات درونی ناشی از انتخابات مورد مناقشه ماه گذشته رياست جمهوری داشته باشند، با «مشت آهنين» پاسخ خواهد داد.

آيت الله خامنه ای اذعان کرد که انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری محافظه کار جمهوری اسلامی ايران رقبای وی و حاميان آنها را خشمگين کرده است. اما رهبر جمهوری اسلامی مسأله را به مناقشات «خانوادگي» تشبيه کرد.

در تحولی ديگر فرانسه می گويد ايران يک زن دانشگاهی فرانسوی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است.

وزارت خارجه فرانسه می گويد که اين زن در اول ماه ژوئيه هنگام خروج از ايران پس از اقامت ٥ ماه در کشور، دستگير شده است. فرانسه خواستار آزادی فوری وی و اجازه بازگشت او به فرانسه شده است.

جمهوری اسلامی ايران قدرت های غربی از جمله بريتانيا را به اشاعه نا آرامی هائی که در ايران بعد از انتخابات ٢٢ خرداد روی داده است، متهم کرده است. ايران ٩ کارمند ايرانی سفارت انگليس را در تهران در ماه گذشته بازداشت کرد اما به استثناء يکنفر بقيه آزاد شده اند.

لندن اتهامات وارده به کارمندان سفارت خود را تکذيب می کند. دولت بريتانيا اعلام کرد که جمهوری اسلامی ايران هشتمين کارمند بازداشتی را روز دوشنبه آزاد کرده است و تنها حسين رسام تحليلگر سياسی را در بازداشت نگه داشته است. بريتانيا می گويد تأمين آزادی همه کارمندان سفارت بالاترين اولويت آن کشور است.

نيکلا سارکوزی رييس جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفت که فرانسه در «همبستگی کامل» با موضع بريتانيا در ايران است. آقای سارکوزی بازداشت کارمندان سفارت بريتانيا را تکان دهنده و عملی خارج از قاعده توصيف کرد.
XS
SM
MD
LG