لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

گزارش سیاسی: چشم انداز آینده سیاسی سارا پیلن در هاله ای از ابهام 


جیم مالونه، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

تصمیم سارا پیلن، فرماندار آلاسکا برای کناره گیری زودهنگام از مقام خود شگفتی جهان سیاست را برانگیخته و گمانه زنی ها و پرسش های بسیاری را پیرامون آینده سیاسی وی مطرح کرده است.

سارا پیلن، نامزد معاون اولی جان مک کین، کاندیدای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود و بسیاری از جمهوری خواهان وی را نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ قلمداد می کردند.

سارا پیلن، فرماندار آلاسکا اعلام کرد برای انتخابات سال ۲۰۱۰ فرمانداری، نامزد نخواهد شد.

آنچه که شگفتی بسیاری را برانگیخته است تصمیم سارا پیلن برای کناره گیری زودهنگام از مقام خود پیش از پایان دوره یک ساله فرمانداری آلاسکا بود.

سارا پیلن در این مورد گفت:« افراد خلاق و پویا تصمیم می گیرند تا تلاش های خود را به گونه ای متمرکز کنند که بتوانند خردمندانه از زمان و توانایی های خود استفاده کنند. نیاز به مبارزه زیربنایی برای کشور ضروری ست و من تصمیم گرفته ام این مبارزه را پیگیری کنم.»

سارا پیلن به هنگام اعلام استعفای خود به چند دلیل از جمله حمله های سیاسی اخیر به خانواده اش و هزینه های سنگین تحقیقات کمیته بازرسی رسیدگی به عملکردش اشاره کرد.

سارا پیلن در ضمن گفت قصد ندارد در سمتی خدمت کند که نفوذ سیاستمداران رو به افول است چرا که آن ها یا نمی توانند و یا نمی خواهند در خدمات دولتی فعالیت کنند.

جمهوری خواهان نیز از تصمیم سارا پیلن شگفت زده شده اند.

مایک هاکه بی، فرماندار آرکانزاس به شبکه خبری فاکس گفت نگرانی من از این است که برخی از رای دهندگان وی را سیاستمداری قلمداد کنند که توان رویارویی با چالش ها را ندارد.

کارل روو، مشاور سیاسی ارشد جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین نیز از تصمیم سارا پیلن در کناره گیری از مقام خود ابراز شگفتی بسیار کرده است.

تحلیل گران سیاسی بر این باورند تصمیم غیرمنتظره سارا پیلن پرسش های بسیاری را پیرامون آمادگی وی برای خدمت در یک سمت سیاسی ملی مطرح کرده است.

جان فورتیر، کارشناس سیاسی موسسه اینترپرایز آمریکا در واشنگتن می گوید: « تصمیم سارا پیلن سبب تقویت و تشدید مشکلاتی همچون عدم آمادگی وی برای حضور در عرصه سیاسی و یا جلب پایگاه مردمی می شود که منتقدان همواره متوجه او می کردند. اما وی کماکان می تواند برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ نامزد شود. به نظر می رسد وی از انتقادهای گاه غیرمنصفانه خسته شده و درصدد است تا بر زندگی خانوادگی اش تمرکز کند اما درصدد است بر مسائل ملی نیز متمرکز شود.»

برخی از تحلیلگران می گویند تصمیم سارا پیلن در کناره گیری از مقام فرمانداری سبب می شود وی زمان بیشتری را برای بازسازی وجهه عمومی خود که در کارزارهای انتخاباتی سال گذشته آسیب دیده بود، صرف نماید.

با وجود این که سارا پیلن در نظرسنجی های ملی کماکان یک چهره دوقطبی به نظر می آید، اما وی کماکان از پایگاه حمایتی قدرتمندی بین جمهوری خواهان محافظه کار به ویژه مسیحیان مذهبی برخوردار است.

XS
SM
MD
LG