لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

پرزيدنت اوباما برای شرکت در اجلاس سالانه گروه هشت وارد ايتاليا شد


پرزيدنت باراک اوباما به همراه ميشل اوباما بانوی اول آمريکا و دو دخترشان امروز، چهارشنبه، پس از عزيمت از مسکو وارد ايتاليا شد و مورد استقبال جرجيو نپاليتانو رئيس جمهوری ايتاليا قرار گرفت.

پرزيدنت اوباما با رهبران هفت کشور صنعتی دنيا در نشست سالانه گروه ٨ که امروز در شهر لاکيلا در ايتاليا گشايش می يابد، شرکت خواهد کرد.

کمک به از بین بردن فقر در کشورهای در حال توسعه و مسأله توسعه موضوعات مورد بحث در روز جمعه که آخرين روز کنفرانس است، خواهد بود. موضوعات دیگر در دستور کار این نشست شامل وضع اقتصاد جهانی و مقررات مالی، تغییرات آب و هوا، امنیت غذایی خواهد بود.

رکود اقتصادی در جهان و نتايج آن موضوع اصلی اجلاس خواهد بود؛ بحران سياسی در ايران و هندوراس و خشونت های قومی در چين از جمله موضوعات عمده ديگری هستند که انتظار ميرود در اين نشست مطرح شوند.

روز سه شنبه در رم، پلیس ایتالیا سی و شش نفر را در جریان اعتراضاتی در پیشاپیش کنفرانس رهبران گروه هشت دستگیر کرد. تظاهر کنندگان نقابدار روز سه شنبه در نزدیکی یکی از دانشگاه های رم با پلیس به زد و خورد پرداختند و در خیابان ها آتش روشن کردند.

پلیس می گوید شهروندانی از فرانسه، آلمان، و لهستان از جمله دستگیر شدگان هستند.

در رویدادی جداگانه در روز سه شنبه، پلیس در شهر لاکیلا چماق هایی را از پنج معترض فرانسوی در نزدیکی محل برگزای کنفرانس ضبط کرد، اما آنها دستگیر نشدند.

حدود پانزده هزار پلیس برای تامین امنیت در جریان گردهمایی سه روزه که از روی چهارشنبه آغاز می شود در لاکیلا مستقر شده اند.

در آغاز قرار بود این گردهمایی در جریزه لا مادالنا، در نزدیکی ساحل ساردینیا برگزار شود. اما مقامات آنرا پس از زمین لرزه ماه آوریل که منطقه را تکان داد و حدود سیصد نفر را کشت به لاکیلا منتقل کردند. مقامات ایتالیایی می گویند هدف از انتقال این بود که فرصتی برای رونق اقتصادی به منطقه داده شود.

XS
SM
MD
LG