لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۰

زلایا پس از تلاش نافرجام برای فرود در هندوراس به دنبال انجام اقدام بعدی است


پس از آن که شامگاه یکشنبه ارتش هندوراس مانع فرود هواپیمای مانوئل زلایا، رییس جمهوری برکنار شده این کشور، در فرودگاه پایتخت شد، آقای زلایا اکنون در حال طرح اقدام بعدی خود است.

مانوئل زلایا پس از تلاش نافرجام برای فرود در فرودگاه تگوسیگالپا، به السالوادور برگشت و اعلام کرد قصد دارد به نیکاراگوئه برود.

خوزه میگوئل اینسولزا، رییس سازمان کشورهای قاره آمریکا، برای هرگونه اقدام دیپلماتیک با هدف بازگرداندن آقای زلایا اعلام آمادگی کرده است.

روز یکشنبه ارتش هندوراس باند فرودگاه را با خودروهای نظامی مسدود کرد و به هواپیمای رییس جمهوری خلع قدرت شده این کشور اجازه فرود نداد. همزمان سربازان و هزاران تن از حامیان رییس جمهوری مخلوع، در فرودگاه و اطراف آن درگیر شدند که در جریان آن دست کم یک نفر کشته شد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت مقامات هندوراس نباید مردم این کشور را تهدید کنند و باید به آنان آزادی بیان عقایدشان را بدهند. او در عین حال کودتا در این کشور را غیرقابل قبول خواند.

مانوئل زلایا شامگاه یکشنبه به شبکه تلویزیونی تله سور گفت تلاش می کند در اولین فرصت به هندوراس بازگردد. پیشتر دولت موقت هندوراس به او هشدار داده بود که در صورت فرود بر خاک این کشور دستگیر خواهد شد. پیشتر اعضای دولت موقت هندوراس آمادگی خود را برای آغاز مذاکره، به سازمان کشورهای عضو قاره آمریکا اعلام کردند. اعضای این سازمان روز شنبه به اتفاق آرا اعلام کردند به خاطر حوادث اخیر هندوراس، عضویت آن را در این سازمان معلق می کنند.

پس از کنارگذاشته شدن کوبا از سازمان کشورهای قاره آمریکا در سال ۱۹۶۲ تاکنون، این اولین بار است که این سازمان عضویت کشوری را تعلیق می کند.

هشت روز پیش سربازان ارتش هندوراس رییس جمهوری این کشور را در خانه اش بازداشت کردند. او قصد داشت با برگزاری رفراندوم و تغییر در قانون اساسی برای بار دوم بخت ابقا در مقام ریاست جمهوری این کشور را بیابد.

XS
SM
MD
LG