لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۶

علاءالدین بروجردی: هرگونه حمله ای پاسخ کوبنده ایران را به دنبال خواهد داشت


علاءالدین بروجردی، ریيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به سخنان اخیر معاون ریيس جمهوری آمريکا گفت اگر اسراییل به تاسیسات هسته ای ايران حمله کند، با پاسخ واقعی و کوبنده ایران مواجه خواهد شد. آقای بروجردی این سخنان را روز دوشنبه، ساعاتی پس از آن ایراد کرد که جو بایدن، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، گفت اسراییل برای هرگونه تصمیم درباره حمله به ایران، به تایید ایالات متحده نیازی ندارد.

علاءالدین بروجردی در ژاپن در گفتگو با خبرنگاران گفت هم اسراییل و هم آمریکا از عواقب چنین تصمیمی آگاهند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اقدام ایران توضیح بیشتری نداد.

اسراییل ایران را به تلاش برای تولید سلاح اتمی متهم می کند و آن را تهدیدی علیه موجودیت خود می خواند و محمود احمدی نژاد نیز خواستار محو اسراییل از نقشه جهان شده است. تهران می گوید برنامه های اتمی اش با اهداف صلح آمیز انجام می شود.

دولت اسراییل اعلام کرده که ترجیح می دهد برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی از روش های دیپلماتیک استفاده شود اما می گوید گزینه نظامی را نیز بررسی می کند.

جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای تلویزیونی که روز یکشنبه پخش شد گفت واشنگتن نمی تواند به کشوری مستقل مثل اسریئیل بگوید که در صورت دریافت تهدید از جانب ایران، چه بکند و چه نکند.

از سوی دیگر دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک آمریکا، روز یکشنبه گفت هرگونه حمله به ایران موجب بی ثباتی منطقه می شود و «عواقب غیرقابل پیش بینی» در پی خواهد داشت. اما آقای مولن گفت ایالات متحده نباید گزینه نظامی علیه ایران را حذف کند زیرا به گفته او، ایران مسلح به سلاح اتمی نیز ثبات منطقه را به خطر می اندازد.

XS
SM
MD
LG